"Лалетата" не разцъфтяха и срещу Италия (видео)

Италия надви Холандия с 2:1 в контрола, играна в Амстердам. След шокиращата загуба от България и уволнението на селекционера Дани Блинд, "лалетата" се надяваха да се реваншират пред феновете си с положителен резултат срещу именит съперник, но не успяха. Автогол на Алесио Романьоли даде преднина на домакините, но в ответната атака Едер изравни, а Леонардо Бонучи донесе победата на "адзурите".

Холандците бяха водени за първи път от Фред Грим, който само преди 48 часа зае мястото на Блинд. "Лалетата" бяха без капитана си Ариен Робен, а в предни позиции започнаха Джърмейн Ленс, Мемфис Депай и Куинси Промес, като от тримата само съотборникът на Ивелин Попов в Спартак (Москва) беше титуляр срещу България.
Селекционерът на "Скуадра адзура" Джампиеро Вентура направи доста промени в състава в сравнение с победата над Албания (2:0. Бившият наставник на Торино заложи на схемата 3-5-2, като Марко Верати беше изтеглен зад двамата нападатели Едер и Чиро Имобиле. Джанлуиджи Донарума пък стана най-младият вратар в историята на националния отбор със своите 18 години и 31 дни.

Италианците бяха по-добрият отбор в началните минути, но допуснаха ранен гол след пробив на Промес, който центрира, а двоен рикошет изненада Алесио Романьоли и той си отбеляза автогол. Само 67 секунди по-късно Едер изравни след грешка на Уесли Хут. Бранителят на Лацио изби топката с глава право на крака на Едер, който с много прецизен изстрел наказа Йерон Зут.
Холандия също можеше да си забие автогол, но Бруно Мартинс Инди имаше късмет, че топката излезе в аут, след като уцели съотборника си Кевин Строотман. Мартинс Инди се прояви и пред другата врата, стреляйки с глава в гредата. Гостите нанесоха своя втори удар в 31-ата минута, когато Зут спаси изстрел на Марко Верати, но при добавката Бонучи беше безпощаден.

Единствената лоша новина за Италия от първото полувреме беше травмата на Даниеле Де Роси. Опитният халф контузи коляното си и отстъпи място на дебютанта Роберто Галярдини.
След почивката "лалетата" заиграха по-агресивно и Дейви Клаесен пропусна след пас на Депай, а Донарума спаси с една ръка опасен удар на Промес. За Италия се появиха още двама дебютанти - Андреа Петаня и Леонардо Спинацола, а Андреа Белоти не успя да вкара трети гол от удобна позиция. Спинацола също можеше да се разпише, но Зут се намеси добре. Донарума пък попречи на резервата Уесли Снайдер да вкара за 2:2.

В края Донарума още веднъж разочарова Снайдер, а шут на Тони Вилхена се отклони от Бонучи, но за радост на италианците топката не попадна във вратата.

ХОЛАНДИЯ - ИТАЛИЯ 1:2
1:0 Романьоли (10) авт.