Историческо! Испания пребори Франция само заради видеоповторенията (видео)

Футболът се променя! Тази вечер Испания надви с 2:0 Франция в приятелски мач, игран на "Стад дьо Франс". Експериментално за първи път в историята арбитър, разположен извън стадиона, имаше право да дава съвети на главния съдия и това въздейства сериозно върху крайния резултат, тъй като без намесата на видеоповторенията срещата щеше да завърши 1:1. Главният рефер беше зачел гол на Антоан Гризман в 48-ата минута, но след консултация взе правилното решение и го отмени. В 77-ата минута съдията назначи засада и не зачете гол на Жерард Деулофеу, но след връзка със своя помощник извън стадиона посочи центъра и валидира попадението. В 68-ата минута Давид Силва вкара от дузпа.

Франция - Испания Суперталантът Килиан Мбапе попадна в стартовия състав на "петлите", оформяйки нападателно трио с Кевин Гамейро и Антоан Гризман. Алваро Мората застана на върха на испанската атака, подкрепян от Педро Родригес и Андрес Иниеста.

Франция - Испания Още в петата минута фурията Мбапе беше много близо до гол. Курзава центрира отдясно и играчът на Монако технично отклони долу в близкия ъгъл - Давид де Хеа беше на мястото си и изби. В седмата Иско беше блокиран от Лоран Косиелни в наказателното поле. В 11-ата Косиелни стреля с глава след центриране от фал и се наложи Жерард Пике да изчисти на метър пред голлинията. В 14-ата Андрес Иниеста показа техника в наказателното поле и завъртя топката от 13 метра и кълбото облиза далечната греда, излизайки в аут.

Франция - Испания Ла Роха владееше топката и много по-често създаваше напрежение пред вратата на Юго Лорис. В 28-ата иберийците притиснаха своя съперник и отнеха топката в опасна близост. Топката стигна до Иниеста в наказателното поле и 32-годишният техничар я завъртя от малък ъгъл - Лорис реагира добре и изби. В 43-ата Гризман се измъкна от засадата и центрира висока топка, прехвърляйки и Де Хеа, и Мбапе.

Франция - Испания В 48-ата минута Гризман опъна мрежата зад Де Хеа след точен удар с глава. Съдията първоначално посочи центъра, но след това реши да се консултира със арбитъра, гледащ видеоповторения в специален бус извън стадиона. След консултация попадението правилно не беше зачетено заради засада на Толисо, който асистира на Гризман. При паса на Толисо имаше засада и на Гризман, която също се изплъзна от невъоръженото око на страничния рефер. В 67-ата съдията видя дузпа за възпитаниците на Хулен Лопетеги. Косиелни застана на пътя на Деулофеу и това се оказа достатъчно основание да бъде посочена бялата точка. Давид Силва реализира технично и без колебание - 0:1.

Франция - Испания В 77-ата резервата Деулофеу опъна мрежата на "петлите" след асистенция на Жорди Алба. Флагът за засада беше вдигнат и голът не беше зачетен. Последва нова консултация с видеоповторението и след няколко десетки секунди испанците се радваха, след като съдията посочи центъра - 0:2. Нямаше абсолютно никаква засада и това щеше да е втора голяма грешки на арбитрите, ако не беше експерименталното нововъведение. До края тимът на Дидие Дешан не стигна до гол въпреки напористите опити.

Франция - Испания В крайна сметка Играч на мача без никакви спорове беше новата технология, която очерта мача в точната посока.