Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Академик повали Левски след 211 точки и 2 продължения

Левски 2014 и Академик Бултекс 99 бяха в основата на един от най-интересните и оспорвани двубои през сезона в НБЛ, а за да бъде излъчен победител в този трилър бяха необходими не едно, а цели две продължения, като след техния край победата отпътува към Пловдив. Това се случи след 106:105 за един от по-добре представящите се отбори в баскетболния ни елит този сезон.

Първата част бе изцяло за Левски 2014 и “сините” бяха напред в резултата през всичките 10 минути, водейки с 4 точки - 21:25 след нейния край. Те задържаха набраната инерция и самочувствие и стартираха втората четвърт с минисерия от 8-1, повеждайки с 22:33, но в оставащите седем минути до почивката гостите от Академик Бултекс 99 се върнаха на поносима дистанция и на почивката двата отбора се прибраха в съблекалнята при резултат 39:43.

Пловдивчани догонваха съперника си и през доста сериозен период на третата част, но при 56:63 в полза на столичани Васил Бачев даде тон на гостите с два поредни коша и те стигнаха до първата си преднина в мача - 66:65 след 30 минути. Оставащите 10 минути от редовното време бяха доста оспорвани, а левскарите показаха характер и се върнаха в играта, макар за кратко да бяха изпуснали инициативата при 71:65. След интензивна гонитба Левски 2014 отново поведе - 80:82 след кош на Веско Веселинов и три минути до края, ала Семпъл бързо изравни за 82:82. В оставащите 2:44 минути Павел Иванов и Шакир Смит си размениха по една тройка, за да фиксират 85:85 и да пратят двубоя в продължение.

Белфийлд и Смит превзеха допълнителните пет минути с общо 7 точки за 92:86, но Левски отново намери сили и начин да изравни - 92:92 благодарение на Евгени Хаджирусев и Павел Иванов. Дойдоха нови две смени на водачеството, а Смит даде надежда на Академик - 95:93. Станислав Славейков не трепна на два пъти от линията за 95:95 и 21 секунди до края, но Станислав Ваклинов се реваншира за по-ранните си пропуски от наказателната линия с 2/2 за 97:95. Хаджирусев показа непримиримост и изравни за 97:97, пращайки нещата във второ продължение, след като вкара 8 секунди преди сирената.

Неочакван герой даде аванс на Левски 2014 рано през втория допълнителен период - Дойчинов откри резултата в тази част за 97:99, а серия от наказателни удари на Веселинов увеличи преднината на “синия” тим до 100:103. Гостите от градът със седемте тепета пак и пак запазваха надежда, като Белфийлд на два пъти скъсяваше дистанцията - първо за 102:103, а после и за 104:105. Гардът имаше огромен пръст и в това победата да отпътува със съотборниците му обратно към Пловдив, защото асистира на Шахид Дейвис за победния кош и финалното 106:105.

Оскар Белфийлд вкара 27 точки, даде 11 асистенции и овладя 7 отскочили топки, реализирайки 5/9 стрелби от зоната за три точки за Академик Бултекс 99. Шакир Смит остана с 20 точки, а Джордан Семпъл с 16 и 12 борби. Васил Алексндров вкара 10 на родния си клуб, докато Милорад Шутулович и Станислав Ваклинов завършиха с по 9 точки.

Капитанът Павел Иванов бе на висота с 31 за Левски 2014 (7/11 от тройката), а Веселин Веселинов добави 29 точки, 7 борби, 6 асистенции, но и 8 грешки. Станислав Славейков с 15 точки и Евгени Хаджирусев с 13 точки и 9 асистенции също заслужиха добри думи за представянето си.

Победата бе четиринадесета за играчите на Асен Николов, които се върнаха на второ място в класирането, а срещу името им в таблицата личат и шест загуби. Левски 2014 пък си остава на осмо място с 4 победи и цели 17 поражения.

ЛЕВСКИ 2014 - АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99 105:106 (25:21, 18:18, 22:27, 20:19, 12:12, 8:9)

ЛЕВСКИ 2014: Евгени Хаджирусев 15, Павел Иванов 31, Станислав Славейков 15, Веселин Веселинов 29, Крум Дойчинов 8 (Лъчезар Димитров, Кирил Райков, Ангел Пейчинов 2, Николай Леков 7)

АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99: Оскар Белфийлд 27, Шакир Смит 20, Васил Александров 10, Джордан Семпъл 16, Станислав Ваклинов 9 (Милорад Шутулович 9, Шахид Дейвис 2, Васил Бачев 8, Васил Михайлов 3)