Мечтано сбогуване за Подолски - с победен гол срещу Англия (видео + галерия)

В 130-ия си и последен мач за Германия Лукас Подолски донесе на Бундестима престижна победа над историческия съперник Англия с 1:0. Публиката на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд видя интересен двубой, в който Принц Полди беше главното действащо лице. Той изведе домакините с капитанската лента, а в 69-ата минута изстреля истински снаряд, който направи безпомощен Джо Харт и сложи мечтан финал на кариерата на 31-годишния нападател в националния отбор.

Подолски започна като титуляр в предни позиции, заедно с изгряващата звезда Тимо Вернер, за когото това пък бе дебют с националната фланелка. На вратата вместо контузения Мануел Нойер застана Марк-Андре тер Стеген. Тони Кроос и Юлиан Вайгъл бяха натоварени с организаторски функции в средата на терена, а в защита действаха Йошуа Кимих, Антонио Рюдигер и Матс Хумелс.Германия - Англия 1:0 в последния мач на Лукас Подолски
В първия си мач като постоянен селекционер на Англия Гарет Саутгейт пусна в атака Адам Лалана, Джейми Варди и Деле Али. В схемата 3-4-3 тримата бранители бяха капитанът Гари Кейхил, Крис Смолинг и дебютантът Майкъл Кийн. В средата на терена титуляр бе Джак Ливърмор, който за последно игра за националния отбор преди 4,5 години.

Двата тима се срещнаха за последно през миналата година в приятелски мач в Мюнхен и Трите лъва направиха впечатляващ обрат от 0:2 до 3:2. Британците обаче продължават да нямат успех в две поредни срещи с Бундестима от финала на световното първенство през 1966 година. Германия - Англия 1:0 в последния мач на Лукас Подолски
Гостите започнаха по-силно и още в началото претенции на Варди за нарушение на Тер Стеген срещу него в наказателното поле бяха подминати, а след това Майкъл Кийн от удобна позиция стреля над гредата. Германците постепенно влязоха в мача и на свой ред опитаха няколко интересни атаки, но като цяло пресата на Англия сериозно ги затрудняваше.

В 16-ата минута Подолски стреля силно, но Кийн застана на пътя на топката. Малко по-късно бранителят на Бърнли се намеси перфектно и след шут на Тони Кроос. В 26-ата Ерик Дайър пробва да се разпише по начина, по който го направи при победата с 3:2 в Мюнхен, но Тер Стеген внимаваше. Германия - Англия 1:0 в последния мач на Лукас Подолски
След половин час игра Йошуа Кимих направи груба грешка и подари топката на Лалана, но ударът на халфа на Ливърпул срещна гредата. В 37-ата минута Подолски отново стреля от сериозна дистанция в аут. В края на полувремето Тер Стеген спаси удар на Деле Али, а домакините трябва да са доволни, че почивката дойде при нулево равенство.

Втората част стартира без смени, а Германия най-после създаде голово положение. В 48-ата минута лошо избита топка от Джо Харт попадна на крака на Юлиан Брант, но той пропусна целта. В 53-ата минута англичаните организираха бърза контра и Джейми Варди центрира към Али, който също не уцели вратата. Германия - Англия 1:0 в последния мач на Лукас Подолски
Бундестимът отговори с поредния изстрел на Подолски, спасен от Харт, а после Тер Стеген не позволи на Дайър да открие резултата. Англия продължи да стои по-добре на терена, докато атаките на домакините рядко носеха опасност за противниковата врата.

Смените накъсаха играта в средата на полувремето, за да дойде 69-ата минута и магическото изпълнение на Подолски. Той получи топката от резервата Андре Шюрле и с плашеща сила я заби под сглобката - 1:0! Попадението бе под номер 49 за футболиста на Галатасарай с националния екип.Германия - Англия 1:0 в последния мач на Лукас Подолски
Германия заигра по-добре след гола и Льорой Сане можеше да удвои преднината на домакините, но Джо Харт демонстрира отличен рефлекс. В 84-ата минута под бурните овации на стадиона Подолски напусна терена, заменен от Себастиан Руди. В края отново Сане и Шюрле пропуснаха добри възможности за втори гол в полза на Бундестима. Германия - Англия 1:0 в последния мач на Лукас Подолски
Загубата е първа за Англия под ръководството на Саутгейт, но тимът показа приятен футбол и даде поводи за оптимизъм на феновете си. Днешната контрола бе последният тест за Трите лъва преди световната квалификация срещу Литва в неделя. На Германия пък предстои гостуване на Азербайджан.

ГЕРМАНИЯ - АНГЛИЯ 1:0