Левски отново оскуба "канарчетата" (видео+галерия)

Отборът на Левски отново не остави шансове на Ботев (Пловдив) пред своя публика. "Сините" победиха "канарчетата" с 2:0 в мач от 25-ия кръг на Първа лига, като записаха 18-и пореден успех срещу "жълто-черните" в мач за първенство в столицата. Головете отбелязаха Роман Прохазка (16) и Бабатунде Адениджи (62). Момчетата на Николай Митов си гарантираха второто място в редовния сезон, тъй като кръг преди края имат преднина от пет точки пред ЦСКА-София. Победата бе първа за Николай Митов на "Герена" от мача с Лудогорец през май 2013 година, когато столичани спечелиха драматично с 1:0, след което мислеха, че вече са шампиони.
Тимът на Николай Киров отново се връща в Пловдив с празни ръце, като също така остава във втората осмица за плейофите.

105-годишният клуб остана без успех в първенството в София срещу 26-кратните шампиони от 20 години. За последно Ботев спечели в шампионата на "Васил Левски" с 1:0 през 1997 година.

Левски - Ботев (Пд) Успехът е частичен реванш и за Митов към феновете на Ботев, които го накараха да напусне тима след едва две тренировки през есента, тъй като бяха против неговото назначение.

Малко преди срещата на стадион "Георги Аспарухов" ултрасите на "сините" в Сектор "А" се замерваха с факли с тези на "канарчетата" в гостуващия сектор, като се наложи органите на реда да се намесват, но до ексцесии не се стигна.

Левски - Ботев (Пд) Треньорът на домакините направи две промени от мача с Берое (0:1). Антон Огнянов и Антонио Аниете бяха титуляри за сметка на Божидар Краев и Сашо Александров.  Гостите също имаха две промени от равенството с Черно море (1:1). Иван Чворович и Антонио Вутов замениха Георги Георгиев и Фелипе Брензола.

В 15-ата минута Виана не успя да засече опасно центриране пред Ники Кръстев, а при следващата атака домакините поведоха. Роман Прохазка бе точен с хубав удар от 20 метра. Словакът се възползва от центриране на Веселин Минев, а след това от воле разстреля Иван Чворович. Това бе негов пети гол във вратата на пловдивчани и втори през този сезон.

Левски - Ботев (Пд) Сръбският страж пък се контузи и бе заменен от Георги Георгиев в 28-ата минута. Две минути преди това Крум Стоянов бе близо до равенството при разбъркване пред вратата на "сините".

До края на първата част опасните атаки бяха пред вратата на Ботев.

Бризола смени Стоянов на почивката, но Левски продължи да стои по-добре и по-мотивирано на терена. Чешкият бранител Давид Яблонски бе близо до втория си гол за клуба, но от няколко метра прати топката в аут с глава, след като Огнянов центрира отлично от фаул. Завърналият се на "Герена" през зимата играч все пак се отличи с асистенция. Това се случи в 62-ата минута, когато проби отляво и центрира остро, а Бабатунде Адениджи удвои. Голът бе негов седми, като заедно с Прохазка делят първата позиция при стрелците в тима.

Левски - Ботев (Пд) Попадението даде още по-голямо спокойствие на столичани, които в следващите минути играха с още по-голямо самочувствие. Божидар Краев смени Аниете, Александров пък замени контузилия се Минев. Антонио Вутов бе заменен от Омар Сисоко, който подобно на синия юноша си изпроси жълт картон. Единствените опасности пред Кръстев бяха слаб удар с глава на Терзиев и удар от фаул на Неделев.

Левски - Ботев (Пд) 2:0 Така Левски спечели с 2:0, като за първи път тази пролет запази вратата си суха. Тимът има 51 точки, като изостава 13 точки от Лудогорец, докато Ботев остана с 32 точки и няма да участва в шампионския плейоф.

Последния кръг от редовния сезон Левски гостува на Черно море, а "канарчетата" приемат Монтана.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 2:0
1:0 Прохазка (16)
2:0 Адениджи (62)

ЛЕВСКИ: Николай Кръстев, Роман Прохазка, Давид Яблонски, Сържан Лукин,  Веселин Минев, Георги Костадинов, Мехди Бурабия, Антонио Аниете, Франсис Нар, Антон Огнянов, Бабатунде Адениджи

БОТЕВ (Пд): Иван Чворович, Цветомир Панов, Виктор Генев, Радослав Терзиев, Лазар Марин, Меледже, Крум Стоянов, Лъчезар Балтанов, Тодор Неделев, Антонио Вутов, Фернандо Виана