Рамос за кой ли път измъкна Реал Мадрид, този път от "врящия" Неапол (видео+галерия)

Шампионът на Европа Реал Мадрид продължава защитата на короната си, след като отстрани Наполи на 1/8-финал в Шампионската лига. Тази вечер момчетата от "Сантиаго Бернабеу" спечелиха с 3:1 при гостуването на Ботуша и с общ резултат 6:2 продължават напред. Дрис Мертенс даде надежди на своя тим с попадение в 24-ата минута. Спасителят на "лос бланкос" отново носеше името Серхио Рамос. Бранителят вкара с глава в 52-ата, а в 57-ата минута и елиминира интригата в схватката, въпреки че официалната статистика отчете изпълнението като автогол на Дрис Мертенс. В 91-ата се разписа и Алваро Мората. Мадридчани продължиха своя рекорд и вече 46 мача неизменно бележат.

Зинедин Зидан заложи на изпитаните си бойци, предвождани от триото Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо. Пепе зае мястото на контузения Рафаел Варан. Маурицио Сари подреди своите в 4-3-3, разчитайки в предни позиции на раздвижените Хосе Кайехон, Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние.

Футболистите на Наполи започнаха много амбицирано, надъхани от своите тифози, които създадоха вълшебна атмосфера на "Сан Паоло". Италианският тим тръгна смело напред и почти не даде топката на своя съперник в първия четвърт час. Във втората минута Инсиние дебнеше за грешка в наказателното поле, но малкият ъгъл му попречи да огорчи Кейлор Навас. При следващата неаполитанска атака Марек Хамшик се размина с топката на дузпата след центриране отляво. В петата страничният рефер вдигна много спорна засада на Дрис Мертенс.

В осмата Хамшик стреля коварно по диагонала от 19 метра - Навас не беше заел добра позиция, но имаше късмет, че топката излезе в аут. Гостите от Пиренеите изградиха първата интересна акция в 11-ата минута: Бейл центрира отдясно, а Кристиано и Бензема се сблъскаха на втора греда. Оказа се, че и двамата са в засада. В 14-ата Инсиние не се поколеба и шутира от 23 метра, топката тупна пред вратаря, който не рискува и изби в корнер.

В 15-ата Бейл центрира отдясно към дъгата, където Тони Кроос шутира атрактивно от въздуха, намирайки ръцете на Пепе Рейна. В 18-ата Каземиро хвърли дълго подаване към Бейл, уелсецът укроти елегантно, ала предпочете да стреля вместо да асистира към непокрития на дузпата Бензема. В 24-ата по-силната игра на домакините донесе попадение. Хамшик намери коридор между Пепе и Даниел Карвахал, извеждайки Мертенс на мечтана позиция. Белгийският нападател хладнокръвно шутира с мощ по диагонала от около пет метра, наказвайки Навас - 1:0.

Отговорът на "лос меренгес" не закъсня: Кристиано беше изведен в наказателното поле, технично преодоля Рейна и Диавара, но впоследствие от удобна позиция насочи топката в близката греда. В 37-ата домакините изградиха нападение отдясно, благодарение на рикошет топката стигна до Мертенс, който шутира ниско по диагонала и нацели гредата. Две минути по-късно момчетата на Сари сътвориха нападение през центъра само с два паса. Хамшик получи топката фронтално срещу вратаря, но прецени, че ще бъде застигнат и шутира от 24 метра, пращайки кълбото встрани от лявата сглобка на Навас, който беше подготвен. В 41-ата защитата на испанците отново се пропука и Хамшик стреля мигновено, макар и от малък ъгъл - Навас внимаваше и изби. Като цяло "сините" заслужено се оттеглиха на почивка с гол преднина предвид вдъхновената си игра и повечето голови положения.

Мадридчани стартираха по-активно втората част. В 47-ата минута Бензема шутира от 20 метра, пращайки топката от външната страна на мрежата. В 51-ата Хамшик сгреши при изнасянето на топката и позволи опасна контра, завършила с изчистване на Хишай в корнер. След центрирането на Кроос Рамос скочи на първа греда и насочи по диагонала, наказвайки Рейна и вдигайки "лос бланкос" на крака - 1:1. Пет минути по-късно номер 4 повтори упражнението, като този път Кроос центрира от другото флагче, Рамос стреля с глава, а Мертенс имаше малшанса да отклони също с глава и да обърка Рейна - 1:2. Статистиката на УЕФА сметна, че това е автогол.

В 66-ата Кайехон центрира отдясно и крачка не достигна на Мертенс да засече отблизо. В 72-ата Кристиано беше изведен срещу Пепе Рейна, но испанският страж много добре затвори ъгъла и впоследствие изтласка португалеца извън наказателното поле и изби с крак. В 78-ата Кристиано не намери пролука за стрелба, а след това резервата Алваро Мората беше блокиран. В 83-ата Карвахал се възползва от разсеяна игра на Кулибали, нахлу в наказателното поле и стреля от въздуха - над гредата. Три минути Мертенс поиска дузпа след схватка с Лукас Васкес. Съдията Джунейт Чакър прецени, че такава няма. В добавеното време на срещата Мората оформи крайния резултат, след като беше заел точната позиция, за да завърши в мрежата след избиване на Рейна - 1:3.

Така Реал Мадрид продължава преследването на своя трофей номер 12 в Шампонската лига. "Лос бланкос" се стремят да станат първият отбор, който защитава отличието след въвеждането на новия формат.