Левски възкръсна срещу ЦСКА-София (видео)

Отборът на Левски обърна ЦСКА-София с 2:1 в дербито от 23-ия кръг на Първа професионална лига. Роман Прохазка в 70-ата минута от дузпа и Давид Яблонски (78) бяха точни за победителите, докато Арсенио Нунеш (5) бе дал аванс рано-рано за "червените".

"Сините" буквално възкръснаха след почивката, като постигнаха първа победа за 2017 година, след като имаха едва две точки в първите три мача, а това доведе до уволнението на Елин Топузаков. В същият момен серията без загуба и допуснат гол във вратата на тима от "Българска армия" бе прекъсната. Момчетата на Стамен Белчев нямаха допуснат гол под негово ръководство в седем поредни мача, а последното им поражение бе през ноември от Лудогорец.

Героите за 26-кратните шампиони бяха Давид Яблонски и вратарят Николай Кръстев. Първият спечели дузпа и вкара победен гол, като преди почивката негово попадение бе отменено, а вторият с три фантастични спасявания в 57-ата, 82-ата и 84-ата минута донесе победата, която дава на тима аванс от шест точки пред "червените".
Левски - ЦСКА-София
Около 22 000 зрители се изсипаха на стадион "Васил Левски" в този слънчев съботен следобед. Атмосферата по трибуните бе отлична, каквато обикновено липсва по родните терени. Пълните сектори "Б" и "Г" бяха приготвили своите хореографии. "Сините" фенове се заиграха с националния празник 3 март, като опънаха огромна рисунка "Отъ Шипка до днесъ", като на нея бяха изрисувани опълчението на Шипка и ултрасите на столичани, а всичко това на родния трибагреник.

Ултрасите на "червените" пък оцветиха сектора си в червено и бяло, а на него имаше огромни транспаранти: "И не забравяй никога, че целият живот сме си го отдали на теб и че любовта към теб е несравнима с нищо друго на този свят. Ти ни научи да живеем, а ние никога няма да те оставим да умреш! ЦСКА София".

Левски - ЦСКА-София Новият треньор на Левски Николай Митов заложи на младия Николай Кръстев на вратата, вместо Божидар Митрев, който се завърна на "Герена". Талантливият страж дебютира преди няколко дни срещу Дунав (Русе), а днес отново започна от първата минута. Капитанът Веселин Минев не се възстанови, като Сашо Александров игра отляво. Роман Прохазка, Давид Яблонски и Сърджан Лукин бяха останалите бранители. Джереми де Ноойер също се завърна от първата минута. Той си партнираше с Георги Костадинов в схемата 4-2-3-1. Антонио Аниете, Франсис Нар и Божидар Краев действаха зад Бабатунде Адениджи.

"Сините" бяха без доста титуляри - Минев, Боян Йоргачевич, Димитър Пиргов, Александър Александров и Симон Сандберг, които са с контузии, а Антон Огнянов бе наказан.

Стамен Белчев направи три промени от равенството с Ботев (Пловдив). Станислав Манолев, Петрус Бумал и Густаво Кулма смениха Александър Дюлгеров, Давид Симао и Кевин Кубемба. Пред Георги Китанов в защита бяха Манолев, Бодуров, Чорбаджийски и Недялков. Бумал и Пинто бяха опорните халфове, а Нунеш, Кулма и Педро действаха зад Каранга.

Левски - ЦСКА-София Още в първата минута преса на Недялков изненада символичните домакини, а Руи Педро се забави и Лукин изби. По-активната игра на "червените" продължи, а в 5-ата минута секторите с техните запалянковци - Г и В, празнуваха. Манолев проби отдясно, последва рикошет, а Яблонски с глава прати топката в краката на Нунеш. Последният финтира Прохазка и с хубав изстрел не остави шансове на Кръстев, вкарвайки своя трети гол през този сезон.

Вратарят на "сините" рискува да бъде изгонен в 12-ата минута, но се размина само с жълт картон, след като фаулира Каранга извън наказателното поле. В 17-ата минута Каранга не успя да засече центриране на Антон Недялков близо до голлинията.

Левски - ЦСКА-София Гол на "сините" бе отменен в 28-ата минута. Яблонски вкара топката в мрежата на Китанов, но Адениджи, който му подаде топката, бе в положение на засада. Минутите до края на първата част бяха за 26-кратните шампиони, но лоши изстрели на Костадинов, Краев и Нар не застрашиха Китанов.

Втората част отново започна с хореографии по случай трети март. На почивката Митов замени Де Ноойер и Аниете с Амаду Сукуна и Мехди Бурабия. В първите минути на втората част Белчев също направи две промени. Пинто се контузи и влезе Никола Колев, а след него заради травма напусна и Нунеш, който бе заменен от Кевин Меркадо.

Левски - ЦСКА-София част II Бурабия стреля силно, но след това последваха няколко възможности за "червените". Първо Кулма стреля в 57-ата минута, а Кръстев показа класа и спаси. Меркадо в 60-ата минута също бе спрян от вратаря, пропуск направи и Каранга в 62-ата минута. Краев в 66-ата минута отправи първи удар, който Китанов спаси.

Няколко минути след това Левски получи право да изпълни дузпа. Яблонски остана сам срещу стража на "червените", който се хвърли в краката му, а чехът падна на земята. Играчите на ЦСКА-София протестираха срещу решението на Никола Попов. Роман Прохазка застана зад топката и много хладнокръвно изравни. Голът бе негов шести през този сезон.

Левски - ЦСКА-София част II Попадението даде импулс за "сините". Адениджи с глава пропусна да донесе пълен обрат, но това се случи малко по-късно. В 78-ата минута Яблонски се извиси най-високо след центриране от фаул на Бурабия и взриви препълнените сектор "А" и "Б". Чехът вкара своя първи гол за клуба в най-важния мач на тима.

Левски - ЦСКА-София Минутите до края момчетата на Белчев се хвърлиха в атака. 20-годишният Кръстев обаче беше безгрешен. Последната смяна Кевин Кубемба имаше две възможности за гол, но младият вратар първо изби удар в долния десен ъгъл, а след това с феноменален рефлекс изби удар от няколко метра.

Фернандо Каранга пък разтегна в 85-ата минута, като остави "червените" с човек по-малко, което само помогна на Левски да стигне до победата.

Футболистите на Левски ликуват след победата над ЦСКА–София с 2:1 Последва страхотна еуфория за изстрадалите привърженици на "сините", които останаха 20 минути по трибуните, за да се радват на първата победа за годината. Николай Митов пък бе изпратен със скандирания, както и останалите футболисти, които донесоха първа радост на феновете от дълго време насам.

ЛЕВСКИ - ЦСКА-София 2:1