Барса посече Атлетико и измести Реал Мадрид (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона се възкачи на лидерското място след важна победа с 2:1 като гост на Атлетико Мадрид в страховит сблъсък от 24-ия кръг на Ла Лига. Късен гол на Лионел Меси в 86-ата минута донесе успеха на "синьо-червените" на "Висенте Калдерон", като преди това попадения реализираха Рафиня Алкантара (64) и Диего Годин (70). С победата Барса изпревари с две точки Реал Мадрид, но "белите" имат два мача по-малко.

Ян Облак се завърна на вратата на "дюшекчиите". Кевин Гамейро и Антоан Гризман атакуваха в предни позиции в система 4-4-2. Луис Енрике избра схема 3-4-3, пускайки Жереми Матийо до Самюел Юмтити и Жерард Пике. Рафиня Алкантара влезе в халфовата линия до Сержи Роберто, Серхио Бускетс и Андрес Иниеста. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар очаквано поведоха каталунското нападение.

Атлетико Мадрид - Барселона Още в третата минута малко не достигна на Яник Ферейра Караско да стреля от непосредствена близост след остро центриране. Минута по-късно Диего Годин се ориентира най-добре след разбъркване при корнер, но насочи прекалено неточно. В осмата минута Луис Суарес се пребори със Стефан Савич, след това Меси измъкна топката и шутира от 25 метра, а това не притесни вратаря Ян Облак.

В началните минути каталунците владееха по-продължително, докато мадридският тим дебнеше за контраакции. След първия четвърт час момчетата на Диего Симеоне притиснаха своя съперник, създавайки почти постоянно напрежение пред и в наказателното поле за десетина минути. В 16-ата Габи Фернандес шутира от въздуха от около 18 метра - в ръцете на Марк-Андре тер Стеген. В рамките на същата минута и при ново нападение Самюел Юмтити изчисти на крака на Гризман, френският стрелец шутира ниско, но неговият сънародник Юмтити протегна крак и спря топката.

Атлетико Мадрид - Барселона В 19-ата Ферейра Караско получи свобода в наказателното поле и измъкна само корнер заради малкия ъгъл към вратата. В 26-ата Гризман отправи страхотен изстрел от 22 метра, търсейки далечния горен ъгъл - германският страж на гостите направи впечатляващо спасяване.

В 29-ата "лос колчонерос" за първи път не успяха да прекъснат акция на своя опонент и се създаде възможност пред Облак. Андрес Иниеста се ориентира добре след грешка на Шиме Върсалко, намери Меси в центъра, който потърси Неймар наляво, бразилецът върна назад и Лео нанесе опасен удар. Облак изпусна топката, а притичалият Луис Суарес не успя да добави в мрежата. Получи се меле, а съдията спря играта заради нарушение в нападение на уругваеца. Такова наистина имаше.

Атлетико Мадрид - Барселона В 34-ата Иниеста загуби топката, Гризман получи в наказателното поле и центрира остро към Коке, ала Тер Стеген беше по-бърз, плонжира и улови. Секунди по-късно пред другата врата Суарес финтира бранител и си осигури позиция за стрелба от дъгата: заложи на мощта и ударът му беше доста неточен. В 38-ата съдията Матеу Лаос назначи спорно нарушение на Савич срещу Суарес на границата на наказателното поле. Меси насочи прецизно и силно в далечния горен ъгъл, но Облак демонстрира класа и изби. В 43-ата Неймар центрира от корнер на втора греда, Жерард Пике надскочи Филипе Луиш и стреля с глава - словенският вратар закова топката на самата голлиния. Като цяло Атлети стоеше по-добре през първата част, ала не успя да се вземе голов превес.

В началото на втората част съставът от "Камп Ноу" пропусна страхотно положение. В 49-ата минута Неймар напредна, Меси изведе по прекрасен начин Луис Суарес, който сам срещу вратаря шутира неточно към далечния ъгъл. В 52-ата Саул асистира на Гризман, а той реши да стреля и намери левия крак на Тер Стеген. В 55-ата отбраната на каталунците "проспа" далечно центриране и позволи топката да бъде качена на главата на Годин след пас отдясно. Уругвайският защитник стреля над гредата.

Атлетико Мадрид - Барселона - 1:2 (Примера) Домакините отстъпиха притежанието на топката, търсейки пространства при контраигра. В 62-ата Гризман спечели спора с Юмтити, намери Гамейро в наказателното поле, а последният беше блокиран от Пике. Две минути по-късно Барса успя да открие резултата. Топката се задържа прекалено дълго в наказателното поле на Атлети и това даде резултат. Луис Суарес запази топката, при опита му за удар тя отскочи от защитник и попадна на крака на Рафиня, който насочи ниско по диагонала, матирайки Облак - 0:1.

"Лос рохибланкос" отговориха по най-добрия начин. В 70-ата минута Диего Годин отбеляза с глава на първа греда след центриране от пряк свободен удар - 1:1. Коке асистира прецизно и също е с важна заслуга за гола. В 77-ата Жереми Матийо беше сменен принудително след сблъсък с Анхел Корея. В 81-ата Суарес се измъкна на аутлинията след тъч и извади топката за Меси, който беше изпреварен в последния миг.

Атлетико Мадрид - Барселона - 1:2 (Примера) По-настойчивата игра на барселонци в края даде плод в 86-ата минута. Топката неочаквано попадна в Юмтити в наказателното поле, той продължи към Суарес, който я извади за непокрития Меси. При първия удар топката се отби от Савич, а секунда по-късно от още по-близо Лео получи възможност за нов изстрел и от шест метра на сбърка - 1:2. Ако нямаше гол, съдията Матеу Лаос може би щеше да назначи дузпа, тъй като Савич игра с ръка. До края най-инфарктната ситуация пред вратата на Тер Стеген беше в 91-ата минута. Тогава след изпълнение на тъч Годин продължи топката с глава, а Пике изчисти току пред връхлитащия Фернандо Торес.

В крайна сметка Барса се поздрави с много ценни три точки, които също така дават важна доза самочувствие за предстоящите мачове. Момчетата на Чоло Симеоне остават далеч от челните три отбора в Лигата. Това беше последният сблъсък между двата тима на "Висенте Калдерон" в Примера, тъй като мадридчани ще се преместят на нов стадион през следващия сезон.