Миткова с личен рекорд, но без евронорматив, Шпанович безапелационна

Милена Миткова записа нов личен рекорд в скока на дължина, но отново не успя да се справи с норматива за участие на Европейското първенство в зала в Белград другата седмица. Българката, която вече тренира под ръководството на Петър Дачев, постигна 6.32 м за бронзовия медал на Балканиадата по лека атлетика в сръбската столица, но 18 сантиметра не й достигнаха да си осигури участие в "Комбанк Арена" и през следващата седмица. Балканска шампионка с рекорд на първенствата от 6.96 метра стана местната любимка и суперзвезда Ивана Шпанович, която регистрира този резултат в третия си опит и след това не скача повече. Чаровната сръбкиня даде и сериозна заявка за защита на европейската си титла другата седмица. Сребърния балкански медал извоюва гъркинята Хаидо Алексули с лично постижение от 6.49 м.

Иво Балабанов също подобри личния си рекорд за шестото място в бягането на 1500 метра, след като финишира за 3:50.65 мин. Балкански шампион стана гръцкият атлет Андреас Димитракис с лично постижение за сезона от 3:45.75 мин.

Георги Иванов направи само два успешни опита в сектора за тласкане на гюле и с 18.54 метра остана на шеста позиция в подреждането. Балканската титла с рекорд на шампионатите спечели Стипе Зунич (Хърватия), следван от Месуд Пезер (Босна и Херцеговина) с 20.12 м и от Андрей Гаг (Румъния) с 19.65 м.

На 60 м/пр при жените Елена Митева финишира трета в първата серия с 8.74 сек и остана без отличие. Златото с 8.10 сек заслужи гъркинята Елисавет Песириду. В същата дисциплина при мъжете Милан Трайкович спечели титлата с национален рекорд на Кипър от 7.63 сек.