Най-сработените нападателни тандеми в Европа

Във вторник вечерта Кевин Гамейро и Антоан Гризман предложиха поредната демонстрация на чудесното си разбирателство в атаката на Атлетико Мадрид при победата на гости на Байер (Леверкузен) с 2:4 в първа осминафинална среща от Шампионската лига. Но дали техният тандем е част от най-резултатните като взаимодействие от съставните си части в Европа?

1. СУАРЕС – МЕСИ (БАРСЕЛОНА): 10 ГОЛА В ДУЕТ

Най-резултатния дует между нападатели на континента откриваме в Барселона. От началото на сезона в Ла Лига Лионел Меси и Луис Суарес са си асистирали един другиму по пет пъти за общо 10 гола. Стрелците на Барса – втория най-резултатен отбор в Европа след Монако – показаха в неделя за кой ли път великолепното си разбирателство при трудната победа над Леганес с 2:1 на „Камп Ноу”. В 4-тата минута уругуаецът сервира чудно топката с външната част на стъпалото на десния си крак на Ла Пулга за 1:0.

2. ВЕРНЕР – ФОРСБЕРГ (РБ ЛАЙПЦИГ): 8 ГОЛА В ДУЕТ

Те не са най-познатите имена от този Топ 5, но стоят веднага зад извънземните Суарес – Меси като цифрови показатели. Правещи изключителен сезон в РБ (Лайпциг), новак в Бундеслигата и 2-ри в таблицата след мастодонта Байерн (Мюнхен), Тимо Вернер и Емил Форсберг се намират на терена със затворени очи. Срещу Майнц 05 на 6 ноември м.г. (3:1) 20-годишният германец се разписа дваж за Лайпциг след два паса на 25-годишния швед, който сам вкара третото попадение след асистенция на… 20-годишния германец. Три от общо осемте изработени и отбелязани гола от този тандем.

3. ГАМЕЙРО – ГРИЗМАН (АТЛЕТИКО): 8 ГОЛА В ДУЕТ

Съотборници и в клубния, и в националния си отбор, Антоан Гризман и Кевин Гамейро не могат един без друг. С екипа на „петлите” дует GG блесна срещу България (4:1), а в Ла Лига Гамейро изживя лош период и сега отново задоволява високите изисквания на своя треньор Диего Симеоне. Миналата седмица бившият стрелец на Пари Сен Жермен вкара хеттрик за по-малко от пет минути в гостуването срещу Спортинг Хихон, като за две от попаденията му асистира неговият сънародник. Общо в първенството Гризман има три голови паса към Гамейро, който му е върнал жеста пет пъти.

4. ОБАМЕЯНГ – ДЕМБЕЛЕ (ДОРТМУНД): 7 ГОЛА В ДУЕТ

Дошъл в Бундеслигата на 19 години, Усман Дембеле не се забави да потвърди предсказанията за бляскаво негово бъдеще във футбола. И го стори рамо до рамо в Борусия (Дортмунд) с друг продукт на Лига 1 – 27-годишния Пиер-Емерик Обамеянг. Досега в първенството Дембеле, най-добър асистент въобще, е дал шест голови паса на габонеца, в това число изумителния срещу Лайпциг преди три седмици (1:0). Обамеянг от своя страна му е върнал жеста веднъж – при победата над Хамбургер ШФ с 5:2 на 5 ноември.

5. КЕЙН – СОН (ТОТНЪМ): 6 ГОЛА В ДУЕТ

Тандемът Сон – Кейн е най-плодотворният в Премиър Лийг. Кореецът Сон Хюн-Мин, който често играе в полупространствата, подаде пет голови паса на Хари Кейн, а английският национал му върна един, ала какъв – достатъчен за измъкване на ценно равенство 2:2 на гости на Манчестър Сити на 21 януари.