Страхотно дерби! ЦСКА срази Левски в люта битка пред 5000 зрители (видео + галерии)

Лидерите във волейболната Суперлига на България от ЦСКА постигнаха важна, но много сладка победа над Левски с 3:1 (25:16, 17:25, 25:18, 29:27) в отложен мач от 17-ия кръг, който се игра пред 5000 зрители в столичната “Арена Армеец”.
ЦСКА - Левски
Възпитаниците на Александър Попов започнаха срещата устремно, но след това и “сините” волейболисти показаха своите зъби. В истинско шоу се превърна 4-ата част, която ЦСКА спечели едва след 4-ия мачбол.
Така волейболистите на ЦСКА останаха еднолични лидери във временното класиране със 17 победи, 2 загуби и 48 точки. Левски остана 6-и с 11 победи, 7 загуби и 33 точки, но и мач по-малко.
Вечното дерби Левски - ЦСКА започна с предимство на “червените”. Възпитаниците на Александър Попов поведоха с 2:0 и 4:2. Диагоналът на Левски Спас Байрев успя да изравни до 4:4. Технична атака на Смилен Мляков по диагонал от зона 2 отново изведе “червените” напред с 5:4. Спас Байрев веднага възстанови равенството до 5:5 с атака по правата от зона 2. ЦСКА успя да дръпне пак с 3 точки при 8:5 след атака в центъра на Красимир Георгиев. Единична блокада на Христо Цветанов доведе до 5 точки аванс за “червените” при 11:6. Петър Шопов взе прекъсване за “сините”. Нова атака на Смилен Мляков по правата срещу двоен блок и 13:8 за ЦСКА. Двойна блокада на Христо Цветанов и Смилен Мляков - 14:8. Яни Георгиев изведе ЦСКА до 16:9 при второто техническо прекъсване с атака по диагонала от зона 4 срещу тройна блокада. Ас на Смилен Мляков и 18:10. При следващото разиграване Владимир Станков остави на единична блокада Смилен Мляков, който атакува мощно по правата от зона 2 - 19:10. Последваха 3 поредни точки за “сините” волейболисти - 13:19, две от които дойдоха след асове на Спас Байрев. Александър Попов взе прекъсване. Последва трети пореден ас на Спас Байрев - 14:19. ЦСКА поведе бързо с 22:15 и след това лесно затвори първата част с 25:16.
Волейболистите на Левски поведоха с 3:2 в началото на втория гейм. “Червените” записаха две бързи точки и поведоха с 4:3. Мощна атака на Симеон Александров възстанови равенството. Мартин Павлов изведе “сините” напред с 6:5. Пламен Шекерджиев изравни за 7:7. Ас на Яни Георгиев даде преднина на “червените” при първото техническо прекъсване с 8:7. ЦСКА поведе с 11:8, но “сините” волейболисти не се предадоха. Единичен блок на Симеон Александров, който бе първи за Левски в мача, доведе резултата до 10:11. Последва блокаут на Симеон Александров и равенство - 11:11. Пламен Шекерджиев атакува в аут и “сините” записаха 4-а поредна точка, с която поведоха с 12:11. Шекерджиев успя да изравни при резултата при следващото разиграване - 12:12. Два поредни аса на Спас Байрев и Левски поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Единична блокада на Николай Манчев доведе резултата до 17:14. Силен начален удар на Симеон Александров и контраатака на Теодор Богданов - 18:14. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. При това прекъсване феновете на Левски хвърлиха бомбичка, която уцели един от синовете на Владимир Николов - Симеон. Президентът на “сините” изведе сина си на безопасно място и срещата продължи. Скоростна комбинация Николай Манчев - Теодор Богданов и 19:16 за Левски. Единична блокада на Александър Кордев срещу атака на Смилен Мляков - 22:16. “Сините” затвориха втората част с 25:17, след като Смилен Мляков атакува в аут - 25:17.

43-годишният ветеран Ивайло Стефанов остана на игрището в началото на третата част. Левски поведе с 2:1, но Смилен Мляков изравни за 2:2 с атака по правата от зона 2. Равенството се запази до 5:5. Атака по блокадата на Спас Байрев и 6:5 за Левски. ЦСКА поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Атака в аут на Симеон Александров и преднината на “червените” стана 10:7. Единична блокада на Владимир Станков и 14:10. ЦСКА дръпна с 5 точки при второто техническо прекъсване, след като атака на резервата Гордън Люцканов отиде в аут - 16:11. ЦСКА поведе с 18:12, след като Люцканов сгреши при посрещане. Това накара Петър Шопов да върне в игра Симеон Александров. Единична блокада на Николай Манчев намали резултата до 14:18. Владимир Станков остави Христо Цветанов без блокада и опитният център не сгреши атаката си 21:16. Спас Байрев намали до 18:23, но Смилен Мляков се развихри. Мляков атакува мощно за 24:18, а при следващото разиграване направи единична блокада за 25:18.
Четвъртата част на дербито започна равностойно. ЦСКА поведе с 6:5, но две поредни контраатаки на Николай Манчев и Левски излезе напред при 7:6. Контраатака на Валдимир Станков даде преднина на “черевените” при първото технеческо прекъсване. Атака на Пламен Шекерджиев и 3 точки аванс за ЦСКА 12:9. Единична блокада на Смилен Мляков срещу атака на Симеон Александров - 14:10. Страхотна атака през центъра на Красимир Георгиев и 17:13. Атака на Шекерджиев в аут намали разликата само на 2 точки при 15:17. Единична блокада на Спас Байрев - 17:19. Блокаут на Пламен Шекерджиев доведе до 20:17 за ЦСКА. Блокада на Милослав Димов 18:21. Атака в аут на Ивайло Стефанов - 19:21. Технична атака на Симеон Александров и Левски намали до 20:22. Ивайло Стефанов атакува и топката тупна на задната линия, но сидиите отсъдиха аут - 21:22. ЦСКА отново поведе с 23:21. Мощна атака на Спаса Байрев остави “сините” в гейма за 22:23. Симон Александров изравни при 23:23 след дълго разиграване. Нов сервис на Спас Байрев и грешка в организацията на ЦСКА - контраатака на Левски и 24:23 - геймбол за “сините”. “Червените” изравниха при 24:24, след атака на Ивайло Стефанов.  Атака в аут на Симон Александров и успехна атака на Теодор Богданов и 25:25. Смилен Мляков изведе ЦСКА до втори мачбол за ЦСКА при 26:25. Технична атака на Спас Байрев от зона 2 донесе ново равенство - 26:26. Пламен Шекерджиев атакува по диагонала от зона 4 за 27:26. Атака през центъра на Александър Кордев и ново равенство 27:27. Владимир Станков игра в центъра с Христо Цветанов и мачбол №4 за ЦСКА при 28:27. Атака в аут на Спас Байрев донесе успеха на ЦСКА в гейма с 29:27 и в мача с 3:1.
Смилен Мляков заби 19 точки (1 ас, 2 блока, 44% ефективност в атака) за успеха на ЦСКА, а Пламен Шекерджиев добави още 15 точки (60% ефектевност в атака, 16% перфектно и 32% позитивно посрещане). Христо Цветанов записае 12 точки (8 блока, 29% ефективност в атака), а Красимир Георгиев се отличи с 10 точки (1 ас, 3 блока, 6:% ефективност в атака).
Левски - ЦСКА 1:3 част II

Спас Байрев бе най-резултатен за Левски с 18 точки (4 аса, 39% ефективност в атака), а Симеон Александров и Мартин Павлов добавиха по още 10 точки.

ЛЕВСКИ - ЦСКА 1:3 (16:25, 25:17, 18:25, 27:29)