Манчестър Сити обърна Монако в спиращ дъха спектакъл на "Етихад" (видео)

Миналогодишният полуфиналист в Шампионската лига Манчестър Сити и френския Монако изиграха мач-спектакъл на "Етихад", който премина през много обрати, но в крайна сметка считаният за фаворит преди двубоя тим на домакините постигна успех с 5:3.

Звездата на домакините Серхио Агуеро се "отпуши" с два гола, толкова за гостите вкара Радамел Фалкао, но именно колумбиецът се оказа големият грешник за своя отбор, тъй като пропусна дузпа при резултат 2:1 за Монако в началото на втората част. Рахийм Стърлинг, Джон Стоунс и Лерой Сане вкараха за Сити, а за Монако още при дебюта си в Шампионската лига се разписа 18-годишният Килиан Мбапе, за когото тепърва ще се говори.

Гостите започнаха по-активно и се настаниха в полето на Сити, като разиграваха уверено пред наказателното поле и опитваха да притесняват вратаря Кабайеро с далечни изстрели. Първата атака на Сити дойде в 4-ата минута, когато Стърлинг беше изведен пред Субашич. Стражът на гостите улови топката, а Стърлинг се оказа и в засада.

В 9-ата минута Монако получи жесток удар, чийто последствия ще усети на реванша, след като Камил Глик получи жълт картон и ще пропусне ответния мач.

Минута по-късно Килиан Мбапе демонстрира страхотната си класа, като преодоля няколко футболисти в Сити и нахлу в наказателното поле, но Фернандиньо успя да блокира удара му. В първите десетина минути стана ясна и тактиката, избрана от двата отбора. "Гражданите" оставяха владеенето на топката на гостите и разчитаха на бързи контраатаки.

В 13-ата минута "монегаските" бяха близо до откриване на резултата. Бернардо Силва се измъкна по-прекрасен начин от Туре в средата и успя да изведе Фалкао в наказателното поле, но Саня успя да му попречи да нанесе удар.

В 18-ата минута Мбапе отново блесна, като направи за смях Отаменди и подаде наляво към Менди, но ударът му в близкия ъгъл беше спасен от Кабайеро. Последва нова опасност пред Кабайеро, но решителна намеса на Туре попречи на Глик да нанесе удар с глава след корнер. "Гражданите" се опитаха да изнесат топката, но грешаха в подаванията си и лесно губеха притежанието й.

В  22-ата минута домакините стигнаха до най-чистото си положение. Кевин де Бройне центрира от фланга пред вратата, но Серхио Агуеро се размина с топката и така Монако се размина с попадение.
В 26-ата минута обаче Субашич беше безпомощен след удар отблизо на Стърлинг. С основна заслуга за попадението обаче беше Лерой Сане, който технично я овладя в наказателното поле след подаване на Давид Силва.

Монако реагира на гола и организира две атаки, като втората беше спряна от засада на Мбапе. В 32-ата минута вратарят Кабайеро сбърка при изнасянето на топката, тя попадна у Фабиньо, който нахлу дълбоко в полето на Сити и с перфектно центриране намери връхлитащия Фалкао, който с глава изравни.

Две минути по-късно настъпи най-спорният момент в мача. Серхио Агуеро се озова очи в очи със Субашич, чукна топката встрани от вратаря на Монако, който го повали и макар и да докосна леко топката, закачи и играча.

Реферът без колебание показа жълт картон на Агуеро за симулация, вместо желаната от него дузпа, което предизвика бурна реакция от страна на мениджъра Джосеп Гуардиола.

Максимата, че футболът е честна игра намери своето потвърждение в 40-ата минута. Поредната грешка в отбраната на Сити позволи топката да достигне до Мбапе, който с мощен удар преодоля Кабайеро и откри головата си сметка в Шампионската лига още в дебютния си мач.

Втората част не започна оптимистично за Сити. "Гражданите" лесно губеха топката, докато французите технично я разиграваха. В 50-ата минута Менди нахлу отляво, потърси Фалкао, който падна в наказателното поле след контакт с Отаменди. След кратка консултация с помощниците си, реферът отсъди дузпа. Изпълнението на колумбиеца разочарова дори самия него и Кабайеро хвана слабия удар по тревата. Очакваният импулс в играта на Сити се изрази в постепенна атака, на която Менди сложи бързо край като изчисти топката в центъра.

В 56-ата минута Де Бройне центрира отлично в наказателното поле, Агуеро се опита да засече топката, но се оказа в засада.

Само две минути по-късно аржентинецът ликува. Той получи топката от Стърлинг, нахлу в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл. Ударът на беше силен, а стражът Даниел Субашич беше покрил ъгъла и трябваше само да я улови, но тя мина през ръцете му и влезе в мрежата.

Феновете и футболистите на Сити дори не успяха да се зарадват на първия гол на Агуеро от седем мача, когато Радамел Фалкао отново "взриви" сектора за гости на "Етихад". Колумбиецът направи за смях първо Джон Стоунс, излeзе на удобна позиция пред вратата и технично прехвърли стража Кабайеро, с което се реваншира за пропуснатата дузпа.

В 71-ата минута Сити стигна до изравнителен гол чрез Агуеро. "Гражданите" изпълниха корнер, "грешникът" за гола на Фалкао Стоунс се извиси да играе с глава, но се размина с топката, която попадна на крака на Агуеро и аржентинецът от воле вкара втория си гол.

Шест минути по-късно обратът на "Етихад" стана факт, като името си сред голмайсторите записа и Стоунс след изпълнен от Туре корнер, като засече топката в мрежата на далечната греда.

Грешка на гостите при изнасянето на топката в полето на Сити позволи на домакините да организират светкавична контраатака. Давид Силва изведе Агуеро отляво на вратата, аржентинецът успя да насочи топката покрай Субашич, тя попадна у Сане, който отблизо направи резултата 5:3. Монако не искаше да се предава и продължи да тормози отбраната на Сити, а Кабайеро показа класа след удар на Фалкао в 84-ата минута.

Така Манчестър Сити изтръгна успеха на "Етихад", а Монако може да съжалява за пропуснатия шанс да си тръгне като победител от Острова. "Монегаските" не са отпадали във фазата на елиминациите от английски отбор в последните четири сблъсъка с представители на островната държава, а дали на серията им ще бъде сложен край предстои да разберем след реванша на 15 март на стадион "Луи II".

Манчестър Сити - Монако 5:3
1:0 - Стърлинг 26
1:1 - Фалкао 32
1:2 - Мбапе 40
2:2 - Агуеро 58
2:3 - Фалкао 61
3:3 - Агуеро 72
4:3 - Стоунс 76