Леверкузен опита всичко, но класата на Атлетико си каза думата (видео + галерия)

Атлетико Мадрид докосва четвъртфиналите в Шампионската лига. Отборът на Диего Симеоне победи с 4:2 като гост Байер (Леверкузен) и едва ли може да се очаква сензация в реванша. Резултата откри Саул в 17-ата минута с перфектен фалцов удар извън наказателното поле, а в 25-ата Антоан Гризман завърши перфектна контра на гостите след пас на Кевин Гамейро. В началото на второто полувреме Карим Белараби намали, но Гамейро от дузпа възстанови аванса на мадридчани. До края съперниците си размениха по още едно попадение - автогол на Стефан Савич и точен изстрел с глава на Фернандо Торес.

Леверкузен и Атлетико се срещнаха на същата фаза и през сезон 2014/15, когато направиха две равенства, а испанците продължиха след дузпи на "Висенте Калдерон". И ако тогава за 210 минути двата отбора не си отбелязаха голове, днес си вкараха общо 6 само за 90 минути.

За домакините от Леверкузен от първата минута започна 17-годишният халф Кай Хавертц, който дебютира в Шампионската лига. До него действаше опитният Чарлес Арангис. Атаката се водеше от Хавиер Ернандес, а зад мексиканския нападател бе разположено триото Карим Белараби, Юлиан Брант и Кевин Кампъл. Големият проблем за старши треньора Роджер Шмит бе наказанието на турския национал Хакан Чалханоолу.

Титулярният вратар на Атлетико Ян Облак се възстанови от контузията си, но остана на пейката за сметка на Мигел Анхел Моя, който играе все по-стабилно. Заради травми отсъстваха двама от основните защитници на тима - Диего Годин и Хуанфран, но Хосе Хименес се завърна в състава и си партнираше в сърцето на отбраната със Стефан Савич. В средата на терена действаха Коке, Саул, Габи и Яник Ферейра Караско, а напред се разчиташе на французите Антоан Гризман и Кевин Гамейро. Бившият нападател на Севиля направи знаменит хеттрик за 5 минути срещу Спортинг Хихон през уикенда и измести от титулярите Фернандо Торес.

В началото домакините наложиха високо темпо и се опитаха да притиснат Атлетико в неговата половина, но тимът на Симеоне много бързо намери противодействие и започна да намира свободни пространства в защитата на "аспирините". Първата опасна атака към вратата на Бернд Лено се разви по десния фланг, но прострелното центриране на Ферейра Караско беше изчистено. В 12-ата минута хубава комбинация на Атлетико изведе Гризман на стрелкова позиция, но Бернд Лено спаси удара на "седмицата". Мадридчани продължиха да са много напористи и след центриране на Филипе Луиш левият бек на Байер Вендел едва не си отбеляза автогол. Той искаше да избие топката, но не я уцели по най-добрия начин и я прати в напречнаат греда над Лено.

В 17-ата минута Саул сътвори нещо изключително красиво. Халфът на Атлетико преодоля няколко защитници на домакините и с перфектен удар в далечния ъгъл откри резултата, а попадението му много напомни това, което вкара на Байерн (Мюнхен) в полуфиналите на турнира през миналата година.

Футболистите на Леверкузен се смутиха след гола, а гостите за пореден път показаха, че умеят да използват миговете на колебание у съперника. В 25-ата минута Гамейро се отскубна от Александър Драгович, а когато усети, че бранителят го настига, интелигентно подаде на Гризман. Голмайсторът на Атлетико стреля с едно докосване и заби топката под гредата - 0:2.

Това развитие на мача даде огромно самочувствие на испанския тим, който изцяло контролираше случващото се на терена. Леверкузен не се отказа да атакува най-вече по фланговете, но трудно стигаше до положения пред Моя. Все пак, стражът на Атлетико трябваше да се намесва след далечен удар на Кампъл, а малко по-късно Гризман пропусна да реши всичко с трети гол за гостите.

Веднага след почивката "аспирините" върнаха един гол благодарение на Белараби, който отклони във вратата добро центриране на Хенрихс. Отговорът на Атлетико беше светкавична контра, при която Гамейро стреля в гредата. Малко по-късно отново французинът демонстрира скорост и пусна добър пас към Гризман, но той се подхлъзна, а в противен случай едва ли щеше да сбърка.

В 59-ата минута изнемогващият Драгович задържа Гамейро в наказателното поле и логично последва сигнал за дузпа. Този път зад топката застана потърпевшият, а не Гризман, който пропусна няколко пъти от бялата точка през сезона. Бернд Лено се хвърля в десния ъгъл, а Гамейро стреля в средата на вратата и върна аванса от два гола на Атлетико.

Интригата се върна десетина минути по-късно, когато Кампъл центрира остро, Моя изби топката в крака на Савич и той си вкара автогол, макар че нямаше никаква вина. С цел да освежи действията на своя отбор Симеоне пусна Томас Тейе вместо Гамейро, а малко след това в игра се появиха Анхел Корея и Фернандо Торес.

Минутите между 70-ата и 80-ата бяха най-силните за Байер (Леверкузен). Атаките на домакините всяваха сериозна паника в защитата на Атлетико, а веднъж Филипе Луиш трябваше да чисти пред самата голлиния. Вместо "аспирините" да изравнят обаче, гостите стигнаха до четвърти гол, който до голяма степен обезсмисли реванша. Шиме Върсало центрира отдясно, а Фернандо Торес се вклини между централните защитници и с глава оформи крайното 4:2 в полза на "лос колчонерос".

БАЙЕР (Л) - АТЛЕТИКО 2:4 (0:2)