Белгийски квалификант детронира шампиона в Рио де Жанейро

Белгийският квалификант Артур Де Грееф детронира миналогодишния шампион Пабло Куевас (Уругвай) в първия кръг на турнира по тенис на червени кортове в Рио де Жанейро с награден фонд 1,44 милиона долара. 24-годишният Де Грееф се наложи над поставения под номер 3 Куевас с 6:3, 3:6, 7:5 и записа едва третия успех в основната схема на състезание на АТР.

Белгиецът, 138-и в световната ранглиста, реализира единствения пробив в последния гейм на 65-минутния решаващ трети сет, за да запише "най-голямата победа" в кариерата си.

"Невероятно е. Играх отлично от първата до последната точка. Направих някои фантастични удари. Много се забавлявах", коментира Де Грееф.

Куевас елиминира Рафаел Надал (Испания) на полуфиналите по пътя си към трофея през миналия сезон, но този път трябваше да преглътне разочарованието от ранно отпадане.

За място на четвъртфиналите пък белгиецът ще се изправи срещу 123-ия в света Николас Кикер (Аржентина), който се справи на старта с друг квалификант Марко Чекинато (Италия) със 7:5, 6:0.

Участващият с "уайлд кард" Каспер Рууд (Норвегия) също продължава напред след 6:3, 6:4 над представителя на домакините Рожерио Дутра Силва. 18-годишният Рууд, 208-и в света, записа първата си победа на ниво АТР, след като не даде дори точка за пробив на съперника в 85-минутния мач.

Във втория кръг тийнейджърът ще се изправи срещу квалификанта Роберто Карбайес Баена (Испания), който отстрани поставения под номер 8 Жоао Соуза (Португалия) с категоричното 6:3, 6:1.