Барса на косъм от нов провал (видео + галерия)

Тимът на Барселона се измъчи на своя стадион "Камп Ноу" с борещия се за оцеляването си в испанския елит Леганес в мач от 23-ия кръг на Ла лига. Каталунците все пак изстрадаха трудна победа с 2:1, като трите точки донесе Лионел Меси с решаващ гол от дузпа в последната минута. Аржентинската суперзвезда бе автор и на първото попадение в двубоя - в 4-ата минута. Резервата Унай Лопес пък отбеляза гола за гостите в 71-ата минута.

В класирането Барса заема второ място с 51 точки и е на точка зад лидера Реал Мадрид, както и на 2 точки пред третия Севиля. "Лос бланкос" от столицата обаче са с 2 мача по-малко. Леганес пък е 17-и и е само на 2 точки над зоната на изпадащите.

Барса едва пречупи Леганес

В 4-ата минута Неймар подаде на намиращия се на ръба на засадата отляво Луис Суарес, който пък асистира на Лионел Меси за един от най-лесните голове на аржентинеца в кариерата му. Меси просто подложи крак и от съвсем близко разстояние отклони топката в опразнената врата на гостите.

В 16-ата минута Набил Ел Жар направи сериозен пропуск за Леганес. Бившият нападател на Ливърпул бе изведен очи в очи с Марк-Андре тер Стеген, но не успя да преодолее германския страж. Мароканецът получи и шанс за добавка, макар и от далечно разстояние, но Тер Стеген отново спаси.

В 27-ата минута чудесна комбинация между Суарес и Меси позволи на аржентинеца да отправи бърз удар отблизо, но стражът Яго Ерерин скъси ъгъла и спаси.

В 35-ата минута защитникът на Леганес Мартин Мантовани застраши вратата на Барса след изпълнение на корнер, но ударът му с глава бе неточен.

В самия край на първата част Тер Стеген направи блестящо спасяване след далечен изстрел на Ел Жар, при който топката коварно се отклони от тялото на бранител на Барса.

Десет минути след почивката отново имаше работа за Тер Стеген, който този път парира удар на изпуснатия от защитата на каталунците Мигел Гереро. В следващите минути работа имаше и за стража на гостите Яго Ерерин, но чистите голови положения за Барса липсваха.

В 68-ата минута Рафиня Алкантара бе близо до гол след чудесна индивидуална акция, която завърши с удар на младия халф, но от голлинията играч на Леганес изби топката.

В 71-ата минута гостите шокираха "лос кулес" с гол за 1:1. Сержи Роберто бе с основна вина за попадението, тъй като позволи на десния фланг на Гереро да му отнеме лесно топката, която попадна в резервата Дарвин Мачис. Колумбиецът подаде на намиращия се в наказателното поле на Барса Унай Лопес и появилият се също след почивката играч изравни резултата, като в тази ситуация отличният дотук Тер Стеген не се намеси по най-добрия начин.

В минутите до края не се виждаше как Барса ще успее да вкара победен гол, но това все пак се случи. В 89-ата минута Неймар проби отляво и аржентинският защитник на Леганес Мартин Мантовани го спря непозволено. Реферът веднага посочи бялата точка, а Меси с безпощадно изпълнение превърна дузпата в победен гол и спаси "лос кулес" от надвисналия нов провал. Припомняме, че по-рано тази седмица тимът на Луис Енрике претърпя шокиращо поражение с 0:4 от Пари Сен Жермен във френската столица в първа 1/8-финална среща от Шампионската лига.

Буквално в последните секунди удар на Ел Жар мина опасно близо до вратата на Барса, но до 2:2 не се стигна и каталунците не допуснаха грешка, която щеше да ги отдалечи от първото място.