Григор Димитров бе спрян от Гофен в Ротердам

Отличната серия на Григор Димитров бе спряна от Давид Гофен. Българинът отстъпи с 4:6, 6:1, 3:6 в среща от четвъртфиналите на турнира с награден фонд 1,85 милиона евро в Ротердам. Белгиецът надделя след оспорвана битка, продължила 2 часа и 18 минути.

Белгиецът, който е 11-и в света, записа първи успех над Григор в четвъртата среща между двамата, след като първата ни ракета го победи на два пъти от началото на сезона - на четвъртфиналите на Australian Open и на финала в София преди няколко дни.

Димитров, който бе в серия от шест поредни победи преди този мач, започна годината по фантастичен начин, като днес записа едва втора загуба от 18 мача, които му донесоха и две титли. Българинът отказа участие на турнира в Марсилия следващата седмица и ще си даде малко почивка след изключително натоварената програма от началото на сезона.

От самото начало Григор показа, че няма да има проблеми с дългите разигравания. Той показва отлично движение по корта, търпение и никакви признаци на умора. Българинът демонстрира и страхотна защита при опитите на съперника да бъде по-агресивен. В третия гейм той трябваше да се справя с две възможности за пробив, след като няколко първи сервиса не влезнаха. Направи го отлично - първата я спаси след мощен сервис и завършване на мрежата, а при втората направи страхотен прехвърлящ удар, а след това завърши гейма с ас и започна следващия с фантастичен минаващ удар.

Много бързо дойде и първият шанс за пробив за Димитров. Той успя да върне топка, паднала много ниско в краката му и след това да завърши прекрасно при волето на мрежата. Белгиецът отговори с ас. Давид трябваше да спасява още един брейк пойнт, но успя да се справи и измъкна гейма.

Българинът е блестящ при излизанията си на мрежата от началото на сезона и днес отново показа това. Той излиза в точните моменти и е почти безгрешен, когато трябва да завърши разиграването в близост до мрежата.

Гофен обаче не бе разколебан и използва шанса си при 2:2. Първият сервис на Григор отново не влизаше, а това бе допълнено и от двойна грешка. Така се стигне до първият пробив в мача, който бе в полза на белгиеца. Димитров опита да отговори веднага и поведе с 30:0 в следващия гейм, но съперникът му отново остана стабилен, спечели четири поредни точки и поведе с 4:2.

Давид ставаше все по-уверен и да затруднява българина, който трябваше да спасява нови два шанса за пробив и той го направи. В следващата точка се получи интересна ситуация. Григор вкара мощен сервис, съперникът му докосна топката, но нямаше никакви шансове да я върне в корта. Топката обаче бе отсъдена в аут, но след проверка с "Хоук Ай" се оказа, че е докоснала линията. Съдията заяви, че точката трябва да бъде преиграна, но и двамата тенисисти отидоха в адвантидж полето за следващата точка. Изключително коректната реакция на Гофен накара съдията тихомълков да даде точката на българина.

Геймът се проточи и мина през пет равенства. Стигна се до трета възможност за пробив за белгиеца, която бе спасена след отличен сервис. В крайна сметка Димитров се справи и намали на 3:4. В следващия гейм българинът показа защо хората обичат да ходят на мачовете му. Той успя да настигне и върне топка, която бе далеч зад гърба му, въпреки че загуби точката. Фантастична защита на българина доведе до шанс за връщане на пробива, но съперникът му успя да уцели линията от форхенд. Последва страхотен бекхенд и нов брейк пойнт, но Гофен и тук се справи и отново успя да измъкне гейма. След оспорвана битка, продължила 56 минути, белгиецът успя да стигне и до успех с 6:4 в първия сет.

Тук изникна въпросът дали Григор ще почувства признаци на умора, тъй като той направи няколко непредизвикани грешки в началото на втория сет и трябваше да спасява три възможности за пробив още в първия гейм. Димитров обаче показа, че дори да усеща многото мачове от началото на годината, няма намерение да се предава. Той спечели гейма и стигна до два шанса за пробив в следващия. Гофен успя да се справи и изравни за 1:1. Последва най-убедителният сервис гейм за първата ни ракета от началото на мача.

В четвъртия гейм двамата сътвориха най-доброто разиграване от началото на срещата. Многократни изключително технични удари попадаха в корта от трудни позиции, като публиката на няколко пъти въздишаше от възхищение. Всичко това завърши с опит на белгиеца за къса топка и отличен минаващ удар на съперника му. Стигна се до два шанса за пробив и този път отличните удари на Григор доведоха до 3:1 в негова полза.

Първата ни ракета успя да вземе тотален контрол върху случващото се на корта и стигна до нов пробив за 5:1. Полуфиналистът от Australian Open трябваше да спасява три брейк пойнта в последния гейм, но вече усещането бе, че той доминира над съперника си. Резултатът 6:1 във втората част също говореше за това.

Третият сет не започна добре за Григор. Няколко изключителни удара на Гофен доведоха до пробив, а малко по-късно той вече водеше с 3:0. Българинът бързо му показа, че нещата няма да се развиват по този начин. След доста по-агресивна игра той взе подаването си, а в следващия гейм стигна до две възможности за пробив, но въпреки това белгиецът поведе с 4:1. Този период ще се запомни и с едно феноменално воле на Димитров.