Летящ старт за Берое, заралии с тежък погром над Дунав (видео+снимки)

Шампионът на България за 1986 година Берое свали на земята сензацията през есенния дял в Първа професионална лига Дунав. В първи двубой от 20-ия кръг на родния шампионат заралии нанесоха истински погром над “драконите”, като ги удариха с 4:0 на стадион “Лудогорец Арена” в Разград. В герой за футболистите на Ферарио Спасов се превърна новото попълнение Антон Карачанаков, който се разписа на два пъти (3’ и 58’). По едно попадение пък добавиха Жуниор Мапуку (60’) и друг наскоро привлечен под Аязмото играч - Виле Салмикиви (79’). С категоричния успех в дома на Лудогорец Берое събра 26 точки в актива си и се доближи само на две до заветната шеста позиция, която в момента се заема именно от днешния му съперник Дунав.

Първото попадение в Разград падна още в 3-ата минута, когато Карачанаков, който играе под Аязмото като преотстъпен от елитния полски Краковия, се възползва от груба грешка в отбраната на русенци. Юношата на Пирин (Благоевград) се озова очи в очи с новоизлюпения национал Мартин Луков и от непосредствена близост го разстреля. Тимът от Русе обаче може да има претенции към главния арбитър Никола Попов, тъй като останаха известни съмнения първо за нарушение срещу техен играч в предни позиции секунди преди головата атака на заралии, както и за игра с ръка на Мапуку при овладяването на топката преди последвалата му асистенция към Карата. Макар да нямаше чисти голови положения и да губеше в резултата, през първите 45 минути Дунав стоеше добре на терена и по никакъв начин не даваше индикации, че ще капитулира по такъв начин след почивката.

Четвърт час след подновяването на играта Берое вече бе нанесъл своя тежък и финален удар. В 58-ата минута Михаил Милчев бе изгонен с директен червен картон, след като фаулира откъсващия се Жуниор Мапуку. С изпълнението на фаула се нагърби голмайсторът Карачанаков, за когото не бе проблем да покачи на 2:0 от любимата си позиция. Секунди след като старозагорци направиха сериозна крачка към трите точки, те сложиха точка на спора с трети гол във вратата на Луков. Карлос Охене изведе технично “виновника” за червения картон на Милчев зад защитата на “сините” и конгоанецът с лекота преодоля юношата на Левски и Славия.

От тук насетне мачът се доиграваше и в игра за заралии се появиха привлеченият наскоро Виле Салмикиви и младият Денислав Станчев. Финландецът, който похвали по-рано през седмицата Жуниор Мапуку, записа мечтан дебют, след като в 80-ата минута, секунди след появата си на терена, заби гол във вратата на Дунав след асистенция именно на чернокожия си партньор в нападението на Берое. Голът на скандинавеца фиксира и крайното 4:0 в полза на заралии.