Барса превзе "Калдерон" с два прекрасни гола (видео)

Отборът на Барселона спечели с 2:1 гостуването си на Атлетико Мадрид в първи 1/2-финален сблъсък за Купата на краля. Луис Суарес (7) и Лионел Меси (33) реализираха страхотни попадения и донесоха успеха за състава на Луис Енрике. Антоан Гризман запази интригата в схватката с гол в 59-ата минута. Двата тима си разделиха по едно полувреме, като в края "синьо-червените" запазиха гол преднина преди реванша.

Диего Симеоне постави в атака Антоан Гризман и Яник Ферейра Караско. Десният бек Хуанфран беше преместен в халфовата линия. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар дърпаха каталунците в предни позиции. Хавиер Масчерано влезе в ролята на опорен халф при отсъствието на Серхио Бускетс.

Гостите от "Камп Ноу" ужилиха своя съперник още в седмата минута. Масчерано отне топката още в половината на барселонци, а Луис Суарес развинти слисаната отбрана на "червено-белите". Уругвайският нападател беше сам сред четирима, финтира Диего Годин, хитро размина Стефан Савич, изскочи сам срещу вратаря и насочи технично с външен фалц по земя към далечния ъгъл - 0:1. Вратарят Михел Анхел Моя не реагира на ниския изстрел от 15 метра, а защитниците на Атлети бяха шокирани.

В 11-ата Годин опита да изненада Ян Силесен с удар с глава зад гърба - топката излезе в аут. В 17-ата Жерард Пике пресече с шпагат остро центриране отляво. В 24-ата "лос кулес" организираха скоростна акция, Неймар се устреми отляво, навлезе в наказателното поле и шутира ниско с десния крак - в ръцете на вратаря. В 27-ата барселонци изпуснаха великолепна възможност - Суарес и Неймар направиха двойно подаване, но последният не успя да овладее на десет метра от голлинията.

В 33-ата Лео Меси удвои резултата след брилянтен далечен шут. Аржентинецът "хвана" топката с прав удар по диагонала и разстреля Моя от 22 метра. Топката се отби в страничната греда и опъна мрежата пред погледа на забавилия се вратар.

Домакините изпаднаха в нокдаун след втория гол и лесно допускаха съперника в опасна близост. В 40-ата Меси стреля прекалено високо от пряк свободен удар. В 42-ата Коке отправи един от малкото удари към Силесен за първата част - топката прелетя на сантиметри над гредата, а холандският страж беше заел добра позиция.

На почивката десният бек на столичани Шиме Върсалко напусна терена и в игра се появи Фернандо Торес. Момчетата на Симеоне започнаха агресивно второто полувреме в търсене на промяна. "Лос рохибланкос" се настаниха пред наказателното поле на Барса. В 50-ата Торес хитро изведе Габи Фернандес, но капитанът беше изпреварен от Жорди Алба. В 52-ата Годин се размина с топката при центриране в наказателното поле. В 55-ата Масчерано направи забележителен рейд през центъра и реши да шутира от дъгата, търсейки своя първи гол за Барса. Моя улови лесно.

Тъкмо когато сякаш устремът на домакините беше отслабнал, те успяха да стигнат до гол. В 59-ата Годин беше изпуснат в наказателното поле и насочи към другата греда, където Гризман надскочи Масчерано и отбеляза - 1:2. Повторенията показаха, че има нарушение в атака на Коке срещу Луис Суарес, а уругваецът преследваше именно Годин. Четири минути по-късно "лос колчонерос" направиха непростим пропуск чрез Гризман. Френският стрелец засече ниска топка от едва метър-два от голлинията, но я прати в обсега на вратаря Силесен, който изглеждаше безпомощен, но спаси.

Постепенно каталунците се измъкнаха от примката и заиграха по-спокойно. В 75-ата Моя направи геройско спасяване след много хубав удар на Меси от фал. Ла Пулга завъртя топката от 23 метра над стената, а испанският вратар изби с една ръка. При добавката топката не дойде удобно за Луис Суарес. В 77-ата Неймар получи чудесен шанс в наказателното поле, но в опита си да стреля технично не уцели добре кълбото.

В 79-ата "лос блаугранас" се сдобиха с пряк свободен удар от дъгата. Неймар реши да изненада вратаря, ала шутира прекалено неточно над гредата. В 81-ата Барса сбърка при изнасянето, топката беше центрирана на ръба на малкото наказателно поле, където Кевин Гамейро не сполучи с опита си за ножичен удар.

Само минута по-късно Ел Ниньо беше много близо да вдигне публиката на "Калдерон" с феноменален гол. Торес отклони полувисока топка с пета към далечната греда и сантиметри го разделиха от целта. В 83-ата съдията назначи спорно нарушение на Торес срещу Жерард Пике на тъчлиния, като нападателят имаше празно пространство по пътя към наказателното поле.

В 85-ата в опита си да играе на крак Силесен намери Масчерано на дъгата, аржентинецът беше атакуван бурно и загуби, а Торес не намери очертанията на вратата с изстрел от 16 метра. В 89-ата Гризман нанесе страховит удар по диагонала от 24 метра и топката облиза гредата от външната страна. В 90-ата Силесен не изби достатъчно надалеч, но след последвалия шут топката излезе в аут. В крайна сметка защитата на Барса някак се справи в края и шампионите успяха да изковат важна преднина.

Реваншът е идния вторник на "Камп Ноу". В другия полуфинал се срещат тимовете на Селта и Алавес.

Атлетико - Барселона - 1:2
0:1 - Луис Суарес (7)
0:2 - Лионел Меси (33)
1:2 - Антоан Гризман (59)

Атлетико: Моя; Върсалко (46 - Торес), Савич, Годин, Филипе Луиш; Хуанфран, Габи, Саул (59 - Гайтан), Коке; Караско (70 - Гамейро), Гризман
Барселона: Силесен; Сержи Роберто, Пике, Юмтити, Алба; Ракитич (58 - Денис Суарес), Масчерано, Андре Гомеш (72 - Рафиня); Меси, Суарес, Неймар