Има само един!

Роджър Федерер написа нова златна страница в историята на тениса. И го направи срещу най-големия си съперник Рафаел Надал. Федерер стигна до невероятната 18-а титла от Големия шлем след победа с 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 на финала на Australian Open.

На 35 години швейцарецът спечели пета титла в Мелбърн. Той трябваше да преодолее най-голямото предизвикателство, за да може да вдигне трофея - Рафаел Надал. Едва 12-а победа срещу испанеца от 35 мача между двамата, но една от най-сладките.

Двамата за девети път играха на финал на турнир от Големия шлем, като Роджър за трети път напусна корта като победител. Най-голямото съперничество в тениса бе подновено, а Рафа за трети път губи финала на Australian Open и остава със "скромните" 14 титли от Големия шлем, но той показа, че се е върнал сред най-добрите, а след няколко месеца предстои сезонът на клей и любимия му "Ролан Гарос".

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА!

След като пропусна втората част на миналата година поради операзция на коляното, Федерер стигна до първата си титла от Големия шлем от 2012 г., когато за последно триумфира на "Уимбълдън". Роджър става първият в историята с пет или повече трофея на три различни турнира от Големия шлем.

Двамата взеха без особени проблеми първите си сервис геймове, но още в началото при едно по-дълго разиграване спомените за швейцареца се върнаха, след като съперникът му връщаше всичко и топката попадаше на нереални места от корта. Федерер опитваше да е по-агресивен, но това се получаваше само при неговите подавания.

Роджър постепенно намираше все по-добре ударите си и вкара няколко страхотни форхенди за гем на нула, с който изравни за 3:3. Последва решителният седми гейм, в който швейцарецът постигна първия пробив в мача. Той успя да надделее в оспорвано разиграване и след отлични ретури стигна до два брейк пойнта, а грешка на Рафа сложи край на гейма. 35-годишният рекордьор по титли от Големия шлем затвърди пробив с убедителни сервиси, като бе загубил само една точка от последните 13.

35-годишният рекордьор по титли от Големия шлем затвърди пробива с убедителни сервиси, като бе загубил само една точка от последните 13. Сервисът на Федерер продължи да бъде на изключително ниво и той приключи първия сет при 6:4. Той загуби само четири точки при свой начален удар в първата част, която приключи за 34 минути.

Надал бе решен да промени нещата и го направи с някои корекции в началото на втория сет. Той затрудни съперника много повече при неговия сервис, отколкото в цялата първа част. Испанецът стигна до първите си възможности за пробив и при втората се възползва, повеждайки с 2:0.

Федерер имаше възможност бързо неутрализира аванса. След няколко фантастични ретура той си спечели два брейк пойнта. При първия допусна непредизвикана грешка, а при втория Рафа надделя в дългото разиграване.  Този гейм сякаш разколеба малко Роджър и той допусна няколко грешки, а след невероятен ретур на испанеца се озова в ситуация 0:40 и спомените за тежките загуби започнаха да се връщат. Левичарят от Майорка много бързо си осигури преднина от 4:0 във втората част.

Моментът бе преодолян, швейцарецът игра освободено в следващия гейм и вкара няколко мощни форхенда, като успя да пробие. Връщането на единия пробив не бе достатъчно и Надал стигна до успех с 6:3.

Още в първия гейм на третия сет се стигна до драматични моменти и то от нищото. Федерер водеше с 40:0, но спря да вкарва първия си сервис, а  и на два пъти сбърка форхенди по диагонала при отворен корт. Това доведе до две възможности за пробив, които той спаси след асове. След това швейцарецът сбърка воле, но отговори на предизвикателството с нова директна точка от начален удар при брейк пойнт.

Развитието даде енергия на Роджър, който бе блестящ в следващия гейм. Той направи някои фантастични завършващи удари и стигна до ранен пробив. Това му даде още повече увереност и резултатът бързо стана 3:0. В този период поставеният под номер 17 Федерер имаше тотално предимство. Ударите му влизаха точно по начина, по който ги планираше, а Рафа нямаше отговори.

Испанецът успя да спаси три възможности за пробив, за да остане в сета. Роджър бе страшно агресивен още от ретура, като спечели няколко директни точки. Това накара Надал да вдигне още нивото, а резултатът бе изключителни разигравания и фантастични завършващи удари.

Бекхендът на швейцареца създаваше изключителни проблеми на съперника. Именно този удар бе в основата и на втория му пробив в сета за 5:1. Малко по-късно третата част бе приключила с убедителното 6:1 в полза на Федерер, въпреки че той трябваше да се справя с два брейк пойнта в последния гейм.

Две странни грешки от страна на Роджър и атака на съперника го поставиха в сложна ситуация в четвъртия гейм - 0:40 при негов сервис, и той не успя да се измъкне. Надал поведе с 3:1, а след това затвърди пробива, въпреки че трябваше да положи доста усилия, за да направи това. Испанецът имаше предимство в тези минути и без особени проблеми запази аванса си до края на сета и стигна до 6:3.

Преди началото на петия сет Федерер взе медицински таймаут и напусна за кратко корта. Той направи това и в полуфинала срещу Вавринка, като тогава даде резултат. Този път от другата страна бе Надал, който сякаш не бе играл почти пет часа срещу Григор Димитров преди два дена. Рафа започна да удря по-силно и по-точно и постигна пробив в първия гейм. Ситуацията напомни на повтарящите се сценарии от преди години, когато испанецът винаги успяваше да пречупи големия си съперник.

В предишните им двубои често имаше ситуации, в които Роджър можеше да се върне в мача, но Надал не му позволяваше. Това отново се случи. Швейцарецът пропусна три възможности за пробив във втория гейм и една в четвъртия. На фона на всички тези демони Федерер сякаш не бе разколебан. И успя да върне пробива, изравнявайки за 3:3.

Това бе изключителен психологически момент за Роджър, който разколеба испанеца. Рафа трябваше да спасява три поредни възможности за пробив при следващия си сервис гейм. Това не го притесни много и той се справи. Последва едно от уникалните разигравания в срещата. Двамата връщаха топката по нереален начин, но Федерер бе безгрешен и завърши с форхенд по правата. Съперникът му отговори с мощен сервис. Поредна атака на швейцареца му осигури пети шанс за пробив в гейма и този път той успя да се възползва.

Рафа не направи нещата лесни за големия си противник. Испанецът стигна до две възможности за пробив. Тук сервисът на Роджър му помогна и при втория му мачбол той стигна до историческата 18-а титла от Големия шлем.

СТАТИСТИКА ОТ МАЧА!

След първата си победа над Надал на турнир от Шлема от 2007 г. Федерер се завръща в топ 10 на световната ранглиста. Той ще бъде на странната за него 10-а позиция, а Рафа се изкачва до шесто място.