Барса разгроми като гост, но загуби двама (видео и галерия)

Шампионът на Испания Барселона спечели категорично с 4:0 гостуването си на Ейбар в двубой от 19-ия кръг на Ла Лига, който затвори първия дял от първенството. Денис Суарес (31), Лионел Меси (50), Луис Суарес (68) и Неймар материализираха превъзходството на гостите от "Камп Ноу". Лошите новини за Луис Енрике дойдоха в началото и края на мача. Първо Серхио Бускетс напусна с контузия, като първоначалните прогнози са за изкълчен глезен и отсъствие от терените около месец. В края на срещата пък Жорди Алба се свлече на терена и макар да завърши срещата, в медицинския щаб на "лос кулес" са притеснени за състоянието на левия бек.

Самюел Юмтити и Жереми Матийо получиха шанс за изява в центъра на каталунската защита. Арда Туран замени Андрес Иниеста, а триото в предни позиции беше непоклатимо: Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Хосе Луис Мендилибар разчиташе на 4-2-3-1 с централен нападател Серхи Енрик.

Ейбар - Барселона Срещата на "Ипуруа" започна с по-дейна игра на баските, но без оформяне на голови ситуации. В осмата минута Гонсало Ескаланте влезе безразсъдно в крака на Серхио Бускетс и огъна глезена на полузащитника. Номер 5 на Барса напусна с носилка и беше заменен от Денис Суарес. Иван Ракитич иззе ролята на опорен халф. Ескаланте не получи жълт картон, а Меси стреля над гредата от статичното положение.

Първото голово положение пред каталунците дойде в 20-ата минута. Меси копна топката и изведе Суарес, който стреля над вратата. Уругваецът не видя Неймар, а той дебнеше абсолютно сам вляво. Домакините пресираха високо и често отнемаха топката в зародиша на атаките на гостите. Така в рамките на 23-ата минута Ескаланте и Такаши Инуи отправиха два удара, като при първия топката беше уловена от Марк-Андре тер Стеген, а при втория японецът не намери целта.

Ейбар - Барселона В 25-ата Тер Стеген направи майсторско спасяване след изстрел на Адриан Гонсалес. В 29-ата Меси стреля коварно от 28-метров фал, топката тупна пред голлинията, но Асиер Риесго внимаваше и покри ъгъла. В 31-ата тимът от "Камп Ноу" съумя да излезе напред в резултата. След опасна колективна акция Меси шутира в гърба на Антонио Луна, топката попадна у Денис Суарес, който мигновено я изстреля от 22 метра в далечния долен ъгъл и не остави шансове на вратаря - 0:1.

В 36-ата Юмтити се намеси във важния момент, рискувайки да си отбележи автогол. Две минути по-късно Меси навлезе в наказателното поле, финтира един защитник, но след това беше блокиран. В 42-ата Лео направи двойно подаване с Денис Суарес и изведе брилянтно Неймар, а сам срещу вратаря бразилецът нацели левия крак на Риесго.

Ейбар - Барселона В 44-ата геният от Росарио се прояви с пореден брилянтен извеждащ пас, като този път Арда Туран не се възползва лице в лице срещу вратаря. В 45-ата Луис Суарес нямаше късмет и нацели далечната греда след нисък шут. Съдията Санчес Мартинес незнайно защо сложи край на първата част в 46:08 игрово време, след като беше назначил три добавени минути заради забавянето при травмата на Бускетс.

Ейбар започна амбицирано втората част и стигна до два ранни корнера. Ентусиазмът на домакините обаче беше пресечен бързо с втория гол за състава на Луис Енрике. Меси организира скоростна акция през центъра, подаде вдясно към Луис Суарес и спринтира към наказателното поле. Центрирането беше към аржентинеца и той елегантно я насочи в мрежата с левия крак - 0:2. В 53-ата баските пратиха топката зад гърба на Тер Стеген, но при положение на засада. Педро Леон центрира към непокрития Адриан, който вкара в мрежата, но от засада.

Ейбар - Барселона В 67-ата Тер Стеген внимаваше и не позволи коварна топка да го изненада. Минута по-късно падна трети гол в мрежата на Риесго. Луис Суарес се пребори с Флориан Лежюн при спорна ситуация за нарушение в нападение, уругваецът напредна и вкара ниско в близкия ъгъл - 0:3. В 72-ата Меси отново измисли хитър пас към Луис Суарес, той потърси Неймар, но Мауро дос Сантос протегна крак.

Минута по-късно страничният рефер сбърка и вдигна флага за засада на Неймар, който почти сигурно щеше да отбележи след финт срещу стража. В 77-ата Серхи Енрик стреля от голова позиция, но Жорди Алба успя да изчисти в корнер. В 84-ата Педро Леон стреля силно от дистанция, а солидният днес Тер Стеген изби атрактивно. В 90-ата минута Жорди Алба падна на земята при видимо получена травма в бедрото. Левият бек все пак остана на терена в оставащите секунди. До края остана време на Неймар да реализира. Топката се оказа дълга за Пако Алкасер, но перфектна за нахлуващия отляво Нейамр, който реализира без колебание в близкия ъгъл - 0:4.

Ейбар - Барселона В четвъртък вечер Барса ще се опита да подпечати класирането си за 1/2-финал за Купата на краля, а в неделя по обед идва второто поред гостуване на каталунците в Ла Лига - на Бетис.