Нишикори преклони глава пред Федерер след петсетова битка

Роджър Федерер се класира за 13-ия си четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия, след като в двубой от четвъртия кръг се наложи над петия в схемата Кей Нишикори с 6:7(4), 6:4, 6:1, 4:6, 6:3.

Швейцарецът, номер 17 в основната схема и победител в Мелбърн през 2004, 2006, 2007 и 2010 година, започна срещата неуверено и се оказа догонващ в резултата. Федерер губеше с 0:4 и 1:5 в първия сет, но с невероятна серия от пет поредни гейма поведе с 6:5. Нишикори изравни за 6:6, след което надделя в тайбрека.

Във втория сет Федерер реализира пробив при 4:3 и изравни сетовете на 1:1. По това време играта на 35-годишния швейцарец спореше, докато японският му противник изглеждаше объркан. Това позволи на Федерер да изиграе още един сет на много високо ниво, в който той направи три поредни пробива, за да спечели с 6:1.

Мачът вървеше към приключване след ранен пробив на Федерер в четвъртия сет, но Нишикори се съживи. Японецът спаси две точки за пробив в четвъртия гейм и на свой ред спечели подаването на съперника си в петия. Така японецът успя да изравни резултата в сетовете на 2:2 след успех с 6:4.

В решителния пети сет Федерер напомни за най-добрите си дни. Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" бързо взе аванс от 3:0 гейма и с лекота успя да затвори мача с гейм на нула в самия му край. След края на третия гейм на петия сет Нишикори повика на корта физитерапевт заради проблем с бедрото и кръста.

Съперник на Федерер за място на полуфиналите ще бъде германецът Миша Зверев, който по-рано днес поднесе голямата изненада, отстранявайки номер 1 в схемата Анди Мъри в 4 сета.