Вавринка на 1/4-финал след три тайбрека, чака го сблъсък с Цонга

Шампионът от 2014 година Стан Вавринка се класира на 1/4-финалите на Australian Open. Поставеният под номер 4 швейцарец надделя след три тайбрека над италианеца Андреас Сепи - 7:6 (2), 7:6 (4), 7:6 (4).

Мачът започна с бърз пробив на Сепи в първия гейм, но малко след това Вавринка го върна - за 3:3. В тайбрека 31-годишният швейцарец пречупи съперника си с 6 поредни точки след 1:2. Във втория сет нямаше пробиви, а носителят на 3 титли от "Големия шлем" Вавринка надделя в тайбрека с решаващ мини-пробив за 5:4. В третия сет Сепи проби в ключов момент за 6:5, но веднага след това загуби подаването си, а в третия тайбрек по-добър отново бе Вавринка. Швейцарецът обърна резултата от 1:3 до 6:3 и със 7:4 сложи точка на спора.

На 1/4-финалите Вавринка ще играе с поставения под №12 французин Жо-Вилфред Цонга. Финалистът от 2008 година сложи край на приказката на британеца Даниел Еванс, побеждавайки го с 6:7 (4), 6:2, 6:4, 6:4. Първият сет се реши в тайбрек в полза на Еванс, но още в началото на втория Цонга наложи много сериозен натиск. В първия гейм Еванс спаси пет точки за пробив, но при шестата не успя и Цонга поведе с 1:0. В третия гейм французинът направи нов пробив, този път на нула. В следващия гейм Еванс даде най-доброто от себе си, стигна до три точки за връщане на един от пробивите, но не успя да реализира нито една от възможностите си, което улесни значително Цонга. В третия и четвъртия сет французинът реализира ранни пробиви и със стабилна игра на собствен сервис се класира за следващия кръг.

Вавринка има леко предимство срещу Цонга в преките двубои между двамата - 4:3 победи. Швейцарецът е спечелил и последните си 3 сблъсъка с французина.