Анди Мъри също изхвърча

Световният номер 1 Анди Мъри приключи участието са на Australian Open на осминафиналите. Той загуби с 5:7, 7:5, 2:6, 4:6 от играещия за Германия Миша Зверев. Мъри, който бе абсолютен фаворит за титлата след отпадането на Новак Джокович, не се справи със статута си на поставен под номер 1 и бе надигран от 29-годишния Зверев, който е 50-и в световната ранглиста.

Следващият съперник на родения в Москва тенисист ще е победителят от двубоя между Роджър Федерер и Кей Нишикори.

Мъри и Зверев са на една възраст и се познават много добре. От 12-годишни те се засичат по кортовете и са били много пъти заедно на турнири за юноши. От това време шотландецът спечели редица титли и стигна до върха в тениса, а днес дойде моментът на Миша и най-голямата победа в неговата кариера. Това, което вчера брат му Александър не успя да направи срещу Надал, губейки в пет сета, той направи след отлично представяне срещу номер 1 в света.

До този момент Зверев само веднъж бе преодолявал първия кръг в Австралия и само веднъж бе стигал до трети кръг на турнир от Големия шлем - на "Уимбълдън" през 2008 г. Само преди две години след поредица от контузии той бе извън първите 1000 в ранглистата.

Мъри пък търсеше първата си титла в Мелбърн след пет загубени финала. За него това бе най-ранното отпадане на Australian Open от 2009 г., когато отпадна на същия етап, като той не бе допускал загуба от тенисист, толкова ниско в ранглистата, на Голям шлем от 2006 г.

В началото на срещата не изглеждаше, че Анди ще има такива проблеми. След ранен пробив шотландецът поведе с 3:1. Съперникът му обаче бързо намери ритъма си и изравни за 3:3. Ситуацията се повтори - Мъри поведе с пробив за 5:3 и се стигна до изравняване. Последвалото обаче бе изненада. Зверев спечели още един гейм при сервис на британеца и спечели първия сет със 7:5.

Развитието на втората част бе почти идентична, но краят бе различен. Мъри на два пъти повеждаше с пробив, но Миша имаше отговори. При 6:5 за световния номер 1 и сервис на съперника Анди изигра фантастичен гейм, който спечели на нула. Ретурите му бяха на изключително ниво и на три пъти завърши точката с печеливш удар от бекхенд.

След изравняването на сетовете очакванията бяха за доминация на петкратния финалист в Мелбърн. Зверев обаче не мислеше така. Той продължава да изпълнява плана си, който много често включваше сервис - воле. При излизанията си на мрежата, които правеше и в геймовете с начален удар на съперника, германецът в много случаи бе блестящ. Агресивната му игра постави Мъри в непозната територия и той постепенно затъваше, след като не намираше как да се противопостави.

Анди не демонстрира най-добрия си тенис и започна все по-често да се изнервя на играта си, а от другата страна на корта имаше един много стабилен Зверев, който не отстъпваше. Миша постигна пробив за 3:2 в третия сет и от този момент вече имаше контрол върху срещата. Нов пробив и третата част завърши 6:2 в негова полза.

Зверев спечели седем поредни гейма, като започна четвъртия сет с пробив. Този пробив се оказа решителен, тъй като до края на мача той запази аванса си, като не се стигна до нито един шанс за Мъри да го върне в четвъртата част. Московчанинът запази концентрация и след 3 часа и 33 минути стигна до паметната за него победа.