Титлата се отдалечи рязко от Ливърпул след грандиозен домакински провал (видео)

Ливърпул допусна сензационна първа шампионатна загуба на "Анфийлд" от година насам, след като отстъпи с 2:3 на отбора на Суонзи, който преди този кръг бе на последно място във временното класиране. Двата тима изиграха слабо първо полувреме, в което мърсисайдци атакуваха, а "лебедите" се защитаваха. В началото на втората част Суонзи нанесе тежък удар на своя съперник след два гола на Фернандо Йоренте (48', 52'). Роберто Фирмино (55', 69') върна Ливърпул в мача, след като също се разписа на два пъти. Гилфи Сигурдсон (74') донесе първа победа на Суонзи под ръководството на Пол Клемънт. Това бе и изобщо първи успех на "лебедите" на "Анфийлд" в двубой за първенство.

Филипе Коутиньо започна като титуляр в Премиър лийг за първи път от 26 ноември миналата година. Натаниел Клайн, който пропусна последните два мача на мърсисайдци, също се завърна. Новите попълнения на Суонзи Мартин Олсон и Том Каръл дебютираха за "лебедите". Лирой Фер също стартира.

От самото начало домакините стегнаха обръча около вратата на "лебедите", които се бяха прибрали дълбоко в своята половина. В деветата минута Джан пропусна първата добра възможност, след като засече неточно с глава прецизно центриране на Хендерсън. В 17-ата минута Адам Лалана завърши по атрактивен начин поредната добра атака на домакините. Английският национал засече със задна ножица центриране на Фирмино, но прати топката над напречната греда. В 19-ата минута гостите можеха да вземат шокиращ аванс, след като Каръл бе оставен да пробие отляво и стреля. Топката рикошира в коляното на Ловрен, след което срещна страничния стълб. До почивката Фирмино пропусна една половинчата възможност с глава, но като цяло мърсисайдци така и не успяваха да намерят пролука през сгъстената отбрана на Суонзи.

Ливърпул не съумя да нанесе точен удар за първите 45 минути, което се случи за първи път в домакински мач на мърсисайдци в Премиър лийг от ноември 2015 година.

Второто полувреме стартира с леден душ за домакините. "Лебедите" стигнаха до корнер пред вратата на Миньоле. Отбраната на Ливърпул за пореден път проспа статично положение, Фернандес продължи с глава, Вайналдум спря топката за Йоренте, който от няколко метра простреля вратаря на мърсисайдци. Пет минути след това Цар Лъв удвои. Олсон намери много хитро Каръл отляво. Последният центрира, а Йоренте се извиси и между трима бранители на Ливърпул намери топката с глава - 0:2. Много скоро - в 55-ата минута, домакините се върнаха в мача, след като Фирмино засече с глава центриране на Милнър - 1:2. В 66-ата минута нов корнер пред вратата на Миньоле за малко не донесе трети гол за Суонзи, но ударът с глава на Моусън премина на сантиметри встрани.

В 69-ата минута Ливърпул изравни резултата. Вайналдум овладя добре, но като че ли си помогна и с ръка след дълго подаване на Милнър. Холандецът след това центрира в наказателното поле, където Фирмино пое на гърди, след което вкара много хубав гол за 2:2. Когато всички очакваха домакините да стигнат до пълен обрат, Суонзи отново поведе. Каръл получи на границата на наказателно поле, опита да пробие, а Клаван изчисти топката на пътя на Сигурдсон, който пусна покрай Миньоле - 2:3.

Ловрен затрудни Фабиански със силен шут от дистанция, а
четири минути преди края удар на Лалана рикошира в крака на бранител, след което топката срещна напречната греда. Лалана получи втори шанс и стреля с глава, но топката премина над вратата.

С този успех Суонзи се отлепи от дъното и вече е над зоната на изпадащите с актив от 18 точки. Ливърпул остава на трета позиция, но утре мърсисайдци могат да се окажат на десет пункта зад лидера Челси, в случай че лондончани победят Хъл Сити у дома.