Перуджа излъга Белогорие в Шампионската лига, Чернокожев резерва

Волейболният отбор на Сър Сикома Колуси (Перуджа), с българския национал Велизар Чернокожев, записа трета поредна победа в Шампионската лига. Воденият от легендарния Лоренцо Бернарди тим се наложи много трудно и драматично у дома над руския гранд Белогорие (Белгород) с 3:2 (11:25, 25:14, 31:29, 18:25, 15:13) в дербито на 3-ия кръг в Група Е на най-силния европейски турнир, игран пред близо 4000 зрители в зала "Пала Еванджелисти".

Първите два гейма се развиха по идентични сценарии и за двата тима. В първата част Белогорие поведе с 8:0, за да спечели впоследствие с разгромното 25:11. Във втория гейм домакините от Перуджа дръпнаха от своя страна с 8:4 и 16:9 и спокойно изравниха след категорично 25:14. "Червените дяволи" успяха да измъкнат много трудно и третия гейм с 31:29, но загубиха в четвъртия с 18:25, с което срещата отиде в тайбрека. Петият решителен гейм също бе много равностоен, като ще се запомни с един много спорен момент при резултат 13:12 за домакините. Тогава главния съдия от Швеция Щефан Бернстрьом даде добра атака на Белогорие в аут, с което стана 14:12. В крайна сметка Перуджа успя да спечели с 15:13 и 3:2.

Страхотен мач за Перуджа изигра сръбската звезда Александър Атанасийевич, който заби 25 точки (58% ефективност в атака) за победата. На другия полюс бе Иван Зайцев, който за цял мач игра завърши едва с 6 точки (3 блока, 1 ас, 10% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане). Австриецът Александър Бергер пък добави още 15 точки (2 блока, 2 аса, 58% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане) за успеха. Вили Чернокожев влезе за малко в игра за своя отбор в четвъртия гейм, като се отчете само с една неуспешна атака.

За гранда от Белгород Дмитрий Мусерский (2 блока и 74% ефективност в атака) и влезлият като резерва Роман Данилов (71% ефективност в атака) реализираха 16 и 15 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

Така Перуджа остана начело във временното класиране с 8 точки след 3 победи от 3 мача, Белогорие е втори с 6 точки след 2 победи и 1 загуба. В следващия 4-и кръг руският гранд връща домакинството на "червените дяволи". Срещата е на 1 февруари (сряда) от 17,00 часа българско време.

СЪР СИКОМА КОЛУСИ (ПЕРУДЖА, ИТАЛИЯ) - БЕЛОГОРИЕ (БЕЛГОРОД, РУСИЯ) 3:2 (11:25, 25:14, 31:29, 18:25, 15:13)
ПЕРУДЖА: Лучано Де Чеко, Александър Атанасийевич 25, Александър Бергер 15, Иван Зайцев 6, Симоне Бути 1, Марко Подрасчанин 7 - Андреа Бари-либеро (Аарън Ръсел 3, Михайло Митич, Емануеле Бирарели 2, ВЕЛИЗАР ЧЕРНОКОЖЕВ, Федерико Този-либеро)
Старши-треньор: Лоренцо Бернарди
БЕЛОГОРИЕ: Роман Порошин 1, Максим Жигалов 9, Тарас Хтей 10, Сергей Тетюхин 8, Дмитрий Мусерский 16, Артьом Смоляр 11 - Роман Мартинюк-либеро (Антон Фоменко, Роман Данилов 15, Сергей Багрей 2, Ян Йерешченко 1)
Старши-треньор: Генадий Шипулин.