Федерер се развихри и отнесе Бердих

Роджър Федерер постигна първата си по-голяма победа за годината и то по впечатляващ начин. Швейцарецът отнесе 10-ия в света Томаш Бердих с 6:2, 6:4, 6:4 и то след само 1 час и 30 минути в мач от третия кръг на Australian Open.

Така рекордьорът по титли от Големия шлем се класира за осминафиналите, където ще се изправи срещу поставения под номер 5 Кей Нишикори. Японецът спечели с 6:4, 6:4, 6:4 срещу Лукаш Лачко от Словакия.

В първия си  сериозен турнир за годината Федерер вече демонстрира, че ще е сериозен фактор този сезон. Четирикратният шампион в Мелбърн бе извън корта шест месеца миналата година и самият той не знаеше в каква форма ще се завърне. След някои колебания в първите два кръга на Откритото първенство на Австралия и загубен сет, срещу Бердих той бе блестящ. Ефективен сервис, фантастични завършващи удари и елегантни къси топки бяха само част от днешната му продукция.

Роджър, който е поставен под номер 17, постигна първия пробив в петия гейм и не погледна назад. Много бързо той започна тотално да доминира на корта и не даде повече гейм на чеха в първия сет, който приключи 6:2. Пробив още на старта на втората част още повече усложни ситуацията на Бердих, който изглеждаше като човек, който няма идея какво да направи, за да промени нещата. Федерер не даваше почти никакви шансове на съперника при свой сервис и стигна до успех с 6:4 във втория сет.

Третата част бе идентична на втората. Бердих, който е известен с провалите си в големите мачове, отново допусна пробив на старта и от там за него нямаше връщане в мача. Швейцарецът продължи да демонстрира класа и да радва публиката с прекрасни изпълнения. Той не допусна нито една възможност за пробив в целия мач и доста бързо стигна до крайната победа.

Следващият съперник на Роджър - №5 в световната ранглиста Кей Нишикори, записа категорична победа срещу Лукаш Лацко (Словения) с 6:4, 6:4, 6:4. Японецът успя да пробие своя противник в седмия гейм на първия сет и след това не остави никакви съмнения в своето превъзходство.