Анди Мъри на осминафинал без загубен сет, Вавринка и Цонга също продължават

Водачът в световната ранглиста Анди Мъри (Великобритания) се класира за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Петкратният финалист в надпреварата записа убедителен успех срещу Сам Куери (САЩ) с 6:4, 6:2, 6:4.

Шотландецът пое контрола върху мача с пробив в деветия гейм, а след това във втория сет рано поведе с 3:1 и до края му нямаше проблеми. Нов решаващ пробив в деветия гейм на третата част се оказа достатъчен за победата.

Мъри пласира 40 печеливши удара, а за място на четвъртфиналите ще играе срещу германеца Миша Зверев, който се справи с Малек Джазири (Тунис) с 6:1, 4:6, 6:3, 6:0.

Шампионът от 2014 Стан Вавринка преодоля колебливо начало и стигна до победата над Виктор Троицки (Сърбия) с 3:6, 6:2, 6:2, 7:6(7).

Четвъртият в схемата швейцарец пропиля ранен аванс от 3:1 и загуби първия сет със серия от пет поредни гейма. Във втората и в третата част той тотално доминираше, а в четвъртия сет поведе с 5:3, но допусна да бъде застигнат. В тайбрека Вавринка отново пропиля аванс от 5:2 точки, като при 7:8 дори отрази сетбол, но все пак триумфира.

Швейцарецът ще играе в четвъртия кръг с Андреас Сепи (Италия), който спечели срещу Стийв Дарси (Белгия) с 4:6, 6:4, 7:6(1), 7:6(2).

Финалистът от 2008 година Жо-Вилфред Цонга (Франция) също продължава напред. Номер 12 Цонга имаше труден мач срещу 20-ия в схемата Джак Сок (САЩ), но стигна до победата със 7:6(4), 7:5, 6:7(10), 6:3 след малко повече от три часа и половина игра.

Французинът можеше да затвори мача и в третия сет, но в тайбрека пропиля ранна преднина от 4:0 точки, а след това пропусна и два мачбола при 6:5 и 8:7.

Той взе първите три гейма в четвъртия сет и запази преднината си, за да се класира за четвъртия кръг.