Геният на Лева спаси Байерн от фалстарт (видео + галерия)

Шампионът Байерн (Мюнхен) надделя много трудно над Фрайбург в първия си официален мач за 2017 година. Баварците спечелиха визитата си в Южна Германия с 2:1 и вече имат преднина от 6 точки пред втория в таблицата РБ Лайпциг. Отборът на Карло Анчелоти беше близо до това да стъпи накриво срещу една от приятните изненади на сезона в Бундеслигата, но майсторско попадение на Роберт Левандовски в добавеното време осигури успеха на мюнхенци.

Яник Хаберер откри за Фрайбург в 4-ата минута, а в 35-ата Левандовски изравни. Този резултат се запази до последните секунди, въпреки доминацията на гостите след почивката. В първата минута от допълнителните 4 Лева овладя на гърди топката, обработи я и с много премерен удар и помощта на гредата отбеляза така ценния гол за Байерн.Фрайбург - Байерн 1:2
Фрайбург имаше само една победа в предишните си 24 шампионатни мача срещу баварския гранд, но публиката на "Шварцвалд щадион" се надяваше техните любимци да затвърдят тенденцията от есенния полусезон, когато отборът беше сред най-силните домакини в Бундеслигата. Байерн навлезе във форма в края на миналата година и с убедителната победа над сеназцията РБ (Лайпциг) с 3:0 си осигури аванс от 3 точки на върха в класирането.

Карло Анчелоти заложи на очакван състав. Атаката се водеше от Роберт Левандовски, зад когото действаха Томас Мюлер, Ариен Робен и Дъглас Коща. На пейката остана Франк Рибери. Фрайбург - Байерн 1:2
Наставникът на домакините Кристиан Щрайх пък пусна същите 11, които започнаха при победата над Инголщат 04 в последния мач преди зимната пауза. В предни позиции действаха Яник Хаберер и Флориан Нидернихнер, които създадоха много проблеми на защитата на Байерн до почивката.

Гостите подходиха прекалено високомерно в началните минути и много бързо бяха наказани. Лоша намеса на Матс Хумелс позволи на Винченцо Грифо да овладее топката и да пусне хитър пас към Хаберер. Нападателят се измъкна от Дейвид Алаба и с прецизен удар не остави шансове на Мануел Нойер.Фрайбург - Байерн 1:2
Още известно време баварците бяха неориентирани на терена и нямаше да е изненада, ако в този период футболистите на Фрайбург бяха нанеси втори удар. Домакините обаче решиха да се приберат плътно в половината си и да оставят инициативата на съперника. байерн трудно стигаше до голови положения. В 23-ата минута Чаби Алонсо центрира от фаул, но топката беше изчистена.

Натискът на мюнхенци се усилваше все повече. В 29-ата минута пред Артуро Видал се откри възможност да обстрелва Александер Шволов, но стражът на Фрайбург изби. Малко по-късно се стигна до корнер пред вратата Фрайбург, след който Левандовски се озова непокрит и за поляка не бе трудно да отклони топката във вратата, пазена от Шволов.Фрайбург - Байерн 1:2
В минутите до почивката не се случи нищо интересно, а Карло Анчелоти имаше какво да каже на футболистите си. Думите на италианеца явно дадоха резултат, защото в началото на втората част Байерн вдигна оборотите и се настани трайно в половината на Фрайбург. Реферът Мануел Грефе подмина една ситуация, при която спокойно можеше да отсъди дузпа за нарушение срещу Мюлер, а след това Шволов попречи на Робен да се разпише с марковото си изпълнение - фалцов удар с левия крак от границата на наказателното поле.

На моменти отбраната на домакините изпадаше в паника, а и умората започна да си казва дума. В 64-ата минута Робен се отскубна отляво, но беше спрян от страничния рефер с несъществуваща засада.

Байерн опитваше всячески да отбележи втори гол, но истината е, че не създаде кой знае колко положения пред вратата на Фрайбург. С появата на Йошуа Кимих и Франк Рибери атаките на гостите придобиха повече острота, но повечето от тях завършваха с пресечени центрирания или блокирани удари.Фрайбург - Байерн 1:2
В 82-ата минута Шволов допусна единствената си грешка в мача и топката попадна на крака на Робен, но той не я уцели добре и предизвика иронични подмятания от трибуните. Резервата Нилс Петерсен пък можеше да се превърне в герой за домакините, като накаже бившия си клуб, но стреля в ръцете на Нойер.

Когато футболистите на Фрайбург помислиха, че точката им е в кърпа вързана, на сцената отново излезе Левандовски. макар и притиснат от противников защитник, той се справи с овладяването на една висока топка и после много технично я прати във вратата на Шволов. За поляка това беше 14-о попадение през сезона и той е втори в листата на стрелците, изпреварван единствено от Пиер-Емерик Обамеянг, който има 16 гола.