Падението на Новак Джокович (видео + галерия)

За първи път от 2008 г. Новак Джокович отпадна във втория кръг на турнир от Големия шлем. Сърбинът загуби от 117-ия в света Денис Истомин от Узбекистан след маратонска битка, продължила 4 часа и 48 минути. Световният номер 2 отстъпи с 6:7 (8), 7:5, 6:2, 6:7 (5), 4:6 и напусна Откритото първенство на Австралия, което е печелил шест пъти и е шампион от последните две години.

Джокович е в потока на Григор Димитров и можеше да се изправи срещу него на осминафиналите. Джон Макенроу определи резултата като "най-голямата изненада за последните 10 години".

Истомин шокира Джокович

Двубоят предложи пълен спектър от емоции и обрати. Още на старта двамата изиграха гейм, продължил 16 минути и в него Новак спаси шест възможности за пробив. Истомин имаше два сетбола във втория сет, но сърбинът обърна нещата, печелейки следващите два сета. 30-годишният тенисист от Узбекистан не показа признаци на умора, въпреки че престоя на корта почти пет часа. Той демонстрира невероятен тенис, изравни сетовете след тайбрек в четвъртия, а в края на мача направо доминираше.

Сърбинът никога не бе губил от тенисист извън топ 100 на турнир от Големия шлем. В последните седем години единствената му загуба от играч извън първите 100 бе от Хуан Мартин Дел Потро, който тогава бе 145-и в ранглистата поради контузии, на Олимпиадата в Рио.

Джокович за първи път от седем години губи сет в първата седмица на Australian Open. След като в един момент миналата година държеше и четирите титли от Големия шлем, в два от последните три той отпадна рано.

Още първият гейм в мача показа, че предстои титанична битка. Той продължи 16 минити и Истомин пропусна 6 шанса за пробив. Тенисистът от Узбекистан постоянно натискаше съперника и в седмия гейм проби. Новак успя да се върне в сета при едно от редките колебания на съперника. Той дори поведе с 4:1 в тайбрека, но нямаше много отговори на агресивната игра от другата страна на корта.

Високото ниво се запази и във втората част, а сервисът на Истомин продължи да създава проблеми на Джокович. Денис бе близо до аванс от два сета, като стигна до две възможности за пробив. Сърбинът обаче в типичния си стил отговори на предизвикателството. Не само това, но взе втория сет и вдигна нивото в третия.

Изглеждаше, че Новак контролира събитията на корта, след като поведе с 2:1 сета. 30-годишният узбек обаче нямаше намерение да отстъпва. Той успя да спечели четвъртата част след тайбрек и продължи да играе агресивно. В решителния пет сет Истомин запази невероятна концентрация, като нито за миг не се поколеба на прага на големия успех.