Лукойл рухна срещу Енисей и изпусна първото място (галерия)

Лукойл Академик бе надигран за втори път от Енисей (Красноярск), този път у дома в зала “Универсиада” с 92:97 и така на практика изгуби директната битка за първото място в група P от турнира за Купата на ФИБА Европа. Българите имат три победи и две загуби, докато руснаците оглавяват еднолично класирането с четири успеха и само едно поражение.

Днешното поражение означава, че Академик на всяка цена трябва да спечели гостуването си на холандския първенец Донар (Грьонинген) след седмица, за да се надява да попадне сред най-добрите втори отбори в крайното подреждане и да продължи напред.
Лукойл Академик - Енисей Красноярск
Мачът започна перфектно за българския тим, който дръпнаха с 11:2 след по-малко от три минути игра, след което домакините задържаха инициативата и три минути преди края на частта за първи път водеха с двуцифрена разлика - 20:10. До края на частта авансът им остана такъв за 27:17 след 10 минути игра.

Руснаците се разиграха през втория период, показвайки лицето, с което спечелиха домакинството си и в рамките на тази четвърт пречупиха Лукойл, реализирайки 31 точки срещу 25 за “студентите”. Филип Виденов реализира повече от половината актив на българския тим (14 точки), а на почивката дистанцията между двата отбора бе четири точки - 52:48.
След подновяването на играта Лукойл отново насочи нещата в желаната посока и прескочи бариерата от 10 точки, достигайки до най-големия си аванс в мача, който бе 15 - 72:57. Енисей обаче се върна в мача с 10 точки без отговор за финал на третата част и 72:67 след 30 минути.

Драмата остана за последната десетка, в която гостите от далечен Сибир за първи път поведоха в двубоя. Това се случи за 77:78 след кош на Заворуев, последван от силна серия на шампионите и 82:80, след която бяха фиксирани две равенства - 82:82 и 84:84. Тройка на Лукашов даде аванс на гостите от 84:87 и след нея Енисей не изпусна лидерството и спечели с 92:97.
Дани Гибсън с 27 точки и 9 асистенции бе най-резултатен за Лукойл. Филип Виденов добави 26 точки и 5 асистенции, а Максим Корнийенко остана с 16 точки и 11 борби. Стив Зак завърши с 12 точки, 8 борби и 4 чадъра.

Сюлейман Браймо бе топреализатор на гостите със 17 точки. Владислав Трушкин добави 16, а Франк Елегар - 15 плюс 12 борби и 4 асистенции.