Левски на 1/8-финал за Купата на CEV (галерия)

Волейболният отбор на Левски се класира за 1/8-финалите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на треньора Петър Шопов отстъпиха драматично като гости на холандския Абиант Ликургус (Грьонинген) с 2:3 (22:25, 25:23, 20:25, 25:20, 9:15) в мач-реванш от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер в зала "Алфа". В залата имаше и малка агитка "сини" фенове.

Въпреки загубата, "сините" продължават напред на 1/8-финалите на турнира благодарение на чистата си победа с 3:0 гейма в първия мач преди седмица в София. Там Левски очаква турския гранд Фенербахче, който пък отстрани израелския Апоел (Мате Ашер-Акко) след две категорични победи с по 3:0 гейма. Първият мач ще бъде между 31-и януари и 2-и февруари в София, а реваншът две седмици по-късно в Истанбул.Ликургус (Грьонинген) - Левски 3:2
Първият гейм на срещата започна равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Левски - 8:7 след грешка от сервис на Сандър Шепер. Домакините от Грьонинген успяха да обърнат до 12:9 след блок-аут на опитния капитан Витце Коойстра и два силни аса на канадския посрещач Брайън Фрейзър. Разликата нарасна до 14:10 след блокада на Коойстра, което накара треньорът на "сините" Петър Шопов да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за холандския тим след атака на Оке Ван Де Камп. Преднината на Грьонинген продължи да расте до 19:14 след поредна успешна контра на Коойстра. Резултатът стана 21:15 след грешка в атака на Теодор Богданов. Последваха няколко грешки от страна на домакините и контра блок-аут на Симеон Александров и 23:21. В крайна сметка волейболистите на Грьонинген взеха гейма с 25:22 след атака на Ван Де Камп.Ликургус (Грьонинген) - Левски 3:2
В началото на втората част "сините" дръпнаха с 3:1 след технично отиграване при мрежата на Симеон Александров и силен ас на Теодор Богданов. Разликата стана 5:2 след атака в аут на канадския център на домакините Лукас Ван Беркел и 8:3 след страхотен блок на Мартин Павлов и мощен ас на Александров. Нови две грешки от домакините - 10:3 и тайм-аут за наставника им Ариан Тааий. Независимо от това, резултатът стана 11:3 след атака през центъра на Александър Кордев. Последваха две атаки на Витце Коойстра и ас на Оке Ван Де Камп и 11:6. Втората техническа пауза пък дойде при 16:12 за Левски след бърза атака през центъра на Кордев. Предимството на левскарите отново стана 5 точки - 18:13 след нов ас на Александров. Независимо от усилията на домакините от Грьонинген, Левски запази преднината си до 21:17 след атака на Спас Байрев. Холандският тим успя да намали до 22:20 след поредна успешна атака на Коойстра и аут на Кордев, което накара Петър Шопов да поиска прекъсване. Все пак, "сините" измъкнаха гейма с 25:23 след нова силна атака на Кордев и изравниха на 1:1.Ликургус (Грьонинген) - Левски 3:2
Третият гейм стартира с предимство за Грьонинген от 4:1 след атака на Денис Борст, ас на американския разпределител Мат Уест и грешка на "сините". Независимо от тайм-аута за Петър Шопов, техническото прекъсване дойде при 8:4 за домакините след грешка при мрежата на разпределителя на Левски Николай Манчев. Постепенно Левски намали изоставането си до 10:8 след грешка на Брайън Фрейзър и пореден ас на Симеон Александров. Тайм-аутът за Ариан Тааий не помогна - нова директна точка за Александров и 10:9. Грьонинген, обаче, веднага си възстановиха преднината - 12:9 след сервис в аут на Александров и грешка в атака на Александър Кордев. Все пак, левскарите" успяха да изравнят при 12:12 след две отлични блока на Спас Байрев и Мартин Павлов. Холандският тим успя да дръпне отново в резултата при 15:13 след силна атака на Фрейзър и ас на разпределителя Мат Уест. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за Грьонинген. Резултатът стана 20:15 след техническо отиграване на Витце Коойстра, ас на Денис Борст и грешка на Спас Байрев. Въпреки усилията на Левски, домакините спечелиха гейма с 25:20 след силна контра през центъра на Борст и поведоха с 2:1.Ликургус (Грьонинген) - Левски 3:2
Четвъртата част започна с две грешки на домакините и 2:0 за Левски. Последваха атака на Витце Коойстра и ас на Брайън Фрейзър и 2:2. Нови две грешки на холандския тим и 4:2 за "сините". До техническото прекъсването левскарите увеличиха преднината си до 8:4 след атака в аут на Оке Ван Де Камп и пореден силен ас на Симеон Александров. Предимството на Левски нарасна до 10:5 след отлична блокада на Теодор Богданов. Играта продължи точка за точка до 14:9, след което последваха атака в аут на влезлия като резерва за Грьонинген американски център Ник Олсън и контра на Спас Байрев. Предимството на Левски продължи да расте до 18:10 след страхотна контра на Мартин Павлов. "Сините" успяха да запазят преднината сии до 22:15 след грешка на Оке Ван Де Камп, след което спокойно спечелиха гейма с 25:20 след грешка на Витце Коойстра и вкараха мача в тайбрек. По този начин Левски се класира за 1/8-финалите на турнира за Купата на CEV благодарение и на чистата си победа с 3:0 в първия мач преди седмица в София.Ликургус (Грьонинген) - Левски 3:2
Петият решителен гейм, който всъщност се оказа без голямо значение и двата отбора, започна малко по-добре за домакините, които поведоха с 3:1. Последва равенство при 5:5, след което Левски дори дръпна със 7:5. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 за "сините" след поредна успешна атака на Спас Байрев. Две грешки на левскарите и ас на Оке Ван Де Камп и 9:8 за Грьонинген. Грешка на Симеон Александров и блокада на Брайън Фрейзър и 11:8. В крайна сметка волейболистите на Грьонинген успяха да спечелят тайбрека с 15:9, а с това и мача с 3:2. Ликургус (Грьонинген) - Левски 3:2
Най-резултатен за Левски отново бе Спас Байрев със 17 точки (1 блок, 1 ас и 43% ефективност в атака). Александър Кордев добави още 13 точки (2 блока, 1 ас и 71% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успех. За домакините от Грьонинген неостаряващият Витце Коойстра заби страхотните 30 точки (2 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака) за победата.

АБИАНТ ЛИКУРГУС (ГРЬОНИНГЕН, ХОЛАНДИЯ) - ЛЕВСКИ (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) 3:2 (25:22, 23:25, 25:20, 20:25, 15:9)
ГРЬОНИНГЕН: Мат Уест 8, Витце Коойстра 30, Оке Ван Де Камп 17, Брайън Фрейзър 11, Денис Борст 11, Сандър Шепер 1 - Юст Дронкерс-либеро (Ник Олсън 2, Щайн Ван Шие)
Старши-треньор: Ариан Тааий
ЛЕВСКИ: Николай Манчев 2, Спас Байрев 17, Симеон Александров 12, Мартин Павлов 12, Теодор Богданов 8, Александър Кордев 13 - Владислав Иванов-либеро (Гордън Люцканов, Ивайло Лалов, Милослав Димов, Людмил Бенов)
Старши-треньор: Петър Шопов.