Барса едва не изпада през 40-те

Архивната рубрика на вестник Маrca припомня на своите читатели един мач, който можеше да промени историята на ФК Барселона. На 28 юни 1942 година каталунският тим играе бараж за оставане в Ла Лига срещу Мурсия. "Синьо-червените" завършват само пред два отбора в класирането - Еркулес и Реал Сосиедад, а в първенството участват 14 тима. Барса приключва редовния сезон с 8 победи, 3 равенства и 15 загуби.

Финалният мач за оцеляване се играе на тогавашния стадион на Реал Мадрид - "Чамартин". Мурсия повежда с гол в 22-ата минута и за четири минути каталунците са на прага на Сегунда. Изравняването идва в 26-ата, а крайният резултат е 5:1. Интересното е, че през същия сезон Барса печели Купата на страната, известна тогава като Copa del Generalisimo. Само година по-късно Барселона завършва на трето място, а Реал Мадрид се спасява от бараж, измествайки Еспаньол от мястото за плейоф.

През 2007 година третият испански клуб, който никога не е изпадал от Ла Лига - Атлетик Билбао, също е на ръба пропадане във втората дивизия. На 18 юни 2007-а баските играят с Леванте в последен кръг от Примера и победата е задължителна. "Лъвовете" стигат до успех с 2:1. Така Барса, Реал и Атлетик Билбао попадат в славната статистика за винаги елитно участие в компанията на клубове като Интер, Хамбургер ШФ, Бенфика, Бока Хуниорс и Фламенго.

Според статистиката на Marca общо тези клубове са 17.

Снимки: Marca