Федерер даде сет на №300 в света

Четирикратният шампион Роджър Федерер загуби сет в първия си мач на тазгодишното Открито първенство на Австралия. 35-годишният швейцарец надделя над връстника си от Австрия Юрген Мелцер със 7:5, 3:6, 6:2, 6:2. Федерер се завърна в турнирите от "Големия шлем", след като пропусна Откритото първенство на САЩ през септември, както и по-голямата част от втората половина на миналия сезон заради контузия на коляното.

Поставеният под №17 в схемата Федерер допусна пробив в шестия гейм и австрийският квалификант поведе с 4:2. Швейцарецът обаче успя веднага да върне пробива, а при 5:5 реализира нов такъв и това се оказа решаващо за съдбата на първия сет. Във втория сет Федерер направи ранен пробив и водеше с 3:1, но с фантастична серия от 5 поредни гейма австриецът обърна резултата и взе частта.

В третия и четвъртия сет Мелцер, който е достигал до №8 в ранглистата на ATP, но в момента е номер 300, не успя да се противопостави успешно на бившия №1 в света и носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" се класира за втория кръг. Там негов съперник ще е друг квалификант - Ноа Рубин. Американецът (№200 в ранглистата) надделя над своя сънародник Бьорн Фратанджело с 6:7 (4), 7:5, 3:6, 6:2, 6:2.

Днес швейцарецът пласира 19 аса и завърши с 46 печеливши удара, с 20 повече от съперника. Федерер допусна 36 непредизвикани грешки - с една повече от Мелцер, срещу когото днес записа четвърта победа в петия мач помежду им.