Вавринка оцеля в петсетова битка с левичар

Шампионът от Откритото първенство на Австралия по тенис за 2014 година Стан Вавринка се класира за втория кръг на надпреварата, след като се наложи над левичаря от Словакия Мартин Клижан с 4:6, 6:4, 7:5, 4:6, 6:4. В двубой, продължил 3 часа и 26 минути, швейцарецът бе съвсем близо до отпадането, след като изоставаше с 3:4 гейма в решителния пети сет и 15:40 при сервис на Клижан, но намери сили за финален щурм, с който да обърне хода на мача.

Двубоят между 4-ия и 34-ия в ранглистата на АТP бе много интересен като всеки един от сетовете предложи поне по един пробив. В първия такъв имаше в деветия гейм, който Клижан взе на 15 и с това затвори сета с 6:4. Във втората част словакът направи пробив за 4:3 в своя полза, но Вавринка веднага възстанови равенството за 4:4, а след това направи нов пробив, с който взе сета с 6:4. Трета част започна по-добре за Клижан, който реализира ранен пробив, но отново не успя да го задържи и Вавринка го върна в четвъртия гейм. Сетът вървеше към тайбрек, но по-опитният швейцарец постигна нов пробив в 12-ия гейм, с който взе сета. В четврътия сет преобладаваха късите геймове, като Клижан и тук успя да реализира пробив, след който спечели сета с 6:4. Решителният пети сет се превърна в повторение на втория, като в крайна сметка Вавринка излезе победител.

Във втория кръг швейцарецът ще се изправи срещу американеца Стийв Джонсън, който по-рано днес се справи с лекота с аржентинеца Федерико Делбонис с 6:3, 6:4, 6:4.