Кербер загуби сет на старта

Водачката в световната ранглиста Анжелик Кербер загуби сет в първия кръг на Откритото първенство на Австралия. Левичарката от Германия все пак не допусна сензация и се наложи над украинката Леся Цуренко с 6:2, 5:7, 6:2. Мачът продължи 2 часа и 6 минути, като украинката беше равностойна на Кербер до 2:2 в първия сет, но след това защитаващата миналогодишната си титла германка взе 4 поредни гейма. Във втория сет Кербер направи ранен пробив и при 5:3 сервираше за място във втория кръг. Тук обаче в играта на германката настъпи неочакван срив и Цуренко направи серия от 4 поредни гейма, измъквайки втория сет. В решаващата трета част обаче Кербер взе инициативата при 2:2 и със серия от 4 поредни гейма сложи точка на спора.

Във втория кръг световната №1 ще играе срещу сънародничката си Карина Витхьофт, която се справи с квалификантката Ери Ходзуми (Япония) със 7:5, 7:6 (6). Ходзуми отстрани в решаващия трети кръг на пресявките българката Виктория Томова.

Междувременно първия кръг преодоля бившата №2 в света Светлана Кузнецова. Поставената под №8 рускиня даде само гейм на колумбийката Мариана Дуке-Мариньо - 6:0, 6:1. Още две поставени тенисистки - №10 Карла Суарес Наваро (Испания) и №11 Елина Свитолина (Украйна), също продължават напред. Суарес Наваро срази Яна Чепелова (Словакия) с 6:2, 6:2, а Свитолина бе още по-убедителна срещу Галина Воскобоева (Казахстан) - 6:0, 6:2.

Загуби претърпяха обаче №15 в схемата Роберта Винчи (Италия) и поставената под номер 23 Даря Касаткина (Русия). Винчи отстъпи пред Коко Вандеуег (САЩ) с 1:6, 6:7 (3), а Касаткина преклони глава пред китайката Шуай Пън - 0:6, 6:7 (5).