Здравата битка между Юнайтед и Ливърпул зарадва Челси и Тотнъм (видео)

Манчестър Юнайтед и Ливърпул не успяха да се победят и във втория сблъсък помежду си през този сезон, завършвайки 1:1 на "Олд Трафорд" в 198-ото издание на голямото дерби на английския футбол. Мърсисайдци поведоха с гол от дузпа на Джеймс Милнър (27'), отсъдена за неадекватна игра с ръка на най-скъпия футболист в света. Златан Ибрахимович изравни шест минути преди края. В добавеното време Жоржиньо Вайналдум пропусна страхотна възможност да донесе победата на гостите. Този резултат облагодетелства лидера Челси, който има шест точки аванс на върха, както и отбора на Тотнъм, който заема второ място във временното класиране.

Капитанът на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни и Хуан Мата бяха оставени на скамейката за началото. Маркос Рохо и Златан Ибрахимович се завърнаха сред титулярите, а Майкъл Карик и Антони Марсиал също започнаха. Манчестър Юнайтед - Ливърпул

Около час преди началото на мача от Ливърпул излязоха със специално изявление, от което стана ясно, че Жоел Матип е изваден от групата заради неясния му статут в момента. Джордан Хендерсън се завърна сред титулярите на Юрген Клоп, след като се възстанови от контузия. Голямата изненада в състава на гостите бе, че 18-годишният Трент Александър-Арнолд започна като титуляр отдясно на отбраната. Натаниел Клайн отпадна от групата заради травма, а Филипе Коутиньо остана на скамейката за началото. Симон Миньоле се завърна на вратата, докато Дивок Ориги водеше атаката на гостите.

Гостите започнаха по-активно в първите минути и се настаниха в половината на своя съперник. Ориги направи един добър пробив отляво, след като отне от Валенсия, но не успя да осъществи решаващия пас. Мърсисайдци изпълниха два последователни корнера пред вратата на Де Хеа, но те не донесоха някакви особени опасности за испанеца. В 13-ата минута домакините организираха по-дълго нападение, което завърши с центриране на Марсиал. То обаче се оказа твърде дълго за Ибрахимович. Пет минути след това Ловрен върна много лошо към Миньоле и Ибрахимович достигна до топката, но след рикошет в крака на стража тя премина над вратата. В следващата минута Юнайтед, който постепенно пое контрола, създаде най-чистото положение до момента. Мхитарян изведе много добре Погба, който се справи с Миньоле, но прати топката на сантиметри встрани. Манчестър Юнайтед - Ливърпул

В 27-ата минута грешка на Фил Джоунс доведе до корнер пред вратата на Де Хеа. Погба действаше много некоординирано при центрирането и удари топката с две ръце - дузпа за Ливърпул. Джеймс Милнър бе безупречен от бялата точка, давайки аванс на мърсисайдци.

В 33-ата минута Ибрахимович изпълни много силно пряк свободен удар по земя, но Миньоле се намеси решаващо и изби. Четири минути преди почивката Ерера изведе добре Мхитарян, който напредна по левия фланг и стреля, но Миньоле отново се прояви и спаси.

За началото на втората част в игра за Юнайтед се появи Уейн Рууни, който замени Майкъл Карик. В 49-ата минута мърсисайдци организираха много добра атака, която завърши с опасен удар на Ориги. Джоунс обаче подложи глава и топката излезе в ъглов удар. Няколко минути след това Мхитарян нахлу отдясно и подаде успоредно на голлинията. Марсиал опита да засече с пета, но не уцели топката и така домакините пропуснаха страхотна възможност да изравнят резултата. В 61-вата минута Фирмино пропиля чудесна възможност да удвои аванса на гостите, след като бе изведен много добре от появилия се секунди преди това Коутиньо. Фирмино стреля от малък ъгъл, но Де Хеа спаси.

Ливърпул обаче се справи с натиска на домакините и започна да атакува по-често. Голяма заслуга за това имаше Коутиньо. Вайналдум пропусна една ситуация, след като стреля слабо с глава след добро центриране на Джан. Миньоле пък спаси много опасен удар отблизо на Рууни, но се оказа, че в тази ситуация бе маркирана и засада на английския национал. Манчестър Юнайтед - Ливърпул

В следващите минути "червените дяволи" отново наложиха натиск. В 84-ата Фелаини се пребори за една висока топка, стреля с глава, след което топката срещна страничната греда. Валенсия задържа топката в игра и центрира към Ибрахимович, който засече с глава. Кълбото отново рикошира в гредата - горната, след което влезе във вратата - 1:1.

В добавеното време Вайналдум пропусна много добра възможност да донесе победата на гостите, но отново стреля слабо от чиста позиция и Де Хеа улови.

Ливърпул е на трето място с 45 точки, колкото има и Тотнъм. Мърсисайдци и "шпорите" изостават на шест пункта зад лидера Челси. Манчестър Юнайтед остава на шеста позиция, на пет точки зад Ливърпул.