Евертън отнесе Сити, тимът на Гуардиола затъна в река Мърси (видео)

Евертън постигна убедителна победа с 4:0 в домакинството си на Манчестър Сити. Отборът на Роланд Куман бе изключително добре подреден, разчиташе на силните си страни и напълно надигра съперника си. Ромелу Лукаку откри резултата в 34-ата минута, а Кевин Миралас направи 2:0 веднага след почивката. Второто попадение бе тежък удар за "гражданите", които така и не се възстановиха от него до края на срещата. 18-годишният Том Дейвис оформи крайния резултат в 79-ата минута след атака, изградена от него. В самия край на срещата дебютантът Адемола Луукман също се разписа.

Последните дни Роналд Куман се оплакваше от ръковдството на клуба за това, че не са направени трансфери и сякаш веднага им показа какво ги очаква, ако му доведат точните играчи, въпреки че новите попълнения нямаха големи заслуги за днешния успех. Привлеченият от Манчестър Юнайтед Морган Шнайдерлин дебютира в 65-ата минута, когато замени Кевин Миралас, а 18-годишният Адемола Луукман влезе в 90-ата минута, но в добавеното време успя да се нареди сред голмайсторите.

След разочароващ период Сити бе записал 4 победи от последните си 5 мача. Тази загуба обаче е тежък удар по амбициите на тима, тъй като той вече е пети и то само с три точки аванс пред градския съперник Манчестър Юнайтед и изостава на 10 от лидера Челси. Така надеждите на Гуардиола за титла вече се превръщат в битка за място в Шампионската лига.

Евертън започна уверено. Отборът на Роналд Куман бе добре подреден и се опитваше да се възползва от опасните си контраатаки. На няколко пъти "карамелите" затрудниха защитата на гостите, а в 9-ата минута попадение на Кевин Миралас бе отменено поради засада. Тогава Лукаку изведе Коулман отдясно, но страничният съдия вдигна флага при подаването преди топката да стигне до Миралас.

Две минути по-късно Стърлинг можеше да открие резултата. Пресата на Евертън отвори пространство и Кевин Де Бройне проби отляво, центрира, Бейнс пропусна топката и тя се озова в Стърлинг, който опита да преодолее Роблес, но Бейнс успя да се намеси. Сити имаха претенции за дузпа за игра с ръка на бранителя на домакините.

В 28-ата минута отново Де Бройне намери пролука в защитата на Евертън. Белгиецът намери Давид Силва, който беше сам срещу Роблес, но вратарят излезе много бързо и ъгълът се оказа много малък. Испанецът стреля, но не успя да прокара топката покрай него и бранителите на домакините успяха да изчистят.

Евертън поведе в 34-ата минута, когато пресата на "карамелите" даде резултат. Грешно подаване на Клиши прати топката на крака на Том Дейвис. 18-годишният талант видя отлично Миралас и го изведе на добра позиция, а белгиецът намери своя сънародник Ромелу Лукаку, който прати топката в мрежата. Попадението стана след прекрасна комбинация, свързана с бързо взимане на правилното решение от страна на тримата участници в гола. Лукаку се разписа за 13-и път от началото на сезона.

Сити можеше бързо да отговори с изравнителен гол. Отново Де Бройне бе в основата на добра атака. Той пусна ниско центриране към Агуеро, който се бе измъкнал от защитата на Евертън и трябваше само да отклони топката към мрежата, но сантиметри не му достигнаха. Минута по-късно страхотен далечен удар на Стърлинг мина близо до горния десен ъгъл на вратата на Роблес.

Отборът на Гуардиола допусна втори гол в много неприятен за него момент. След инструкциите, които бяха получили футболистите на почивката, и амбицирани да обърнат мача те се озоваха догонващи с две попадения още в 47-ата минута. Яя Туре загуби топката в полето на гостите, а Лукаку опита да изведе Миралас. Джон Стоунс успя да я отклони, но тя попадна на крака на Рос Баркли. Английският национал я пусна надясно към Миралас и той с диагонален удар не остави шансове на Браво.

През второто полувреме Сити почти не застраши вратата на Роблес. Играчите на Гуардиола не можеха да намерят начин да преодолеят изключително добре наредения тим на съперника. В 65-ата минута новото попълнение на Евертън Морган Шнайдерлин дебютира. Той замени Кевин Миралас и "карамелите" на теория трябваше да изглеждат малко по-дефанзивно. Изнасянето на гостите в предни позиции обаче отвори пространства за контраатаките на "сините".

"Гудисън Парк" вече празнуваше в 79-ата минута и за радост на феновете един от новите им любимци се озова в прегръдките на съотборниците си. Юношата на клуба Том Дейвис направи резултата 3:0 с първия си гол за Евертън. Младокът, който бе на високо ниво през целия мач, започна поредната бърза атака, навлезе в полето на съперника, финтира двама играчи на Сити и преди да падне прати топката към Баркли. Той му я върна и Дейвис технично прати топката над плонжа на Браво.

В даденото от съдията продължение привържениците на домакините имаха още поводи за радост. Новото попълнение Адемола Луукман, появил се на терена няколко минути по-рано, дебютира с гол. 18-годишният тийнейджър, взет от Чарлтън, се озова на точното място в точния момент и то след грешка на бившия играч на Евертън Джон Стоунс. Бранителят бе притиснат от Коулман и не успя да изчисти добре топката, тя се озова в Луукман и то я прати в мрежата.

ЕВЕРТЪН - МАНЧЕСТЪР СИТИ 4:0
1:0 - Лукаку (34)
2:0 - Миралас (47)
3:0 - Дейвис (79)
4:0 - Луукман (95)

Евертън: Роблес, Бейнс, Уилямс, Мори, Холгейт, Коулмън, Бари, Дейвис, Миралас, Баркли, Лукаку

Манчестър Сити: Браво, Саня, Стоунс, Отаменди, Клиши, Туре Яя, Сабалета, Де Бройне, Стърлинг, Силва, Агуеро