Фиорентина шамароса "Старата госпожа", интригата се върна с пълна сила (видео + галерия)

Колебливо представящият се тим на Фиорентина направи огромен подарък на конкурентите на Ювентус. "Виолетовите" надвиха с 2:1 шампионите в дербито от 20-ия кръг на Серия "А" и по този начин върнаха интригата около битката за титлата. Разликата между Юве и Рома вече е само 1 точка, но "бинаконерите" имат и мач по-малко. Наполи и Лацио също не са далеч от върха - съответно на 4 и 5 точки.

Никола Калинич откри за домакините в края на първото полувреме, а Милан Бадел в 55-ата минута покачи на 2:0. Гонсало Игуаин веднага върна едно попадение, но въпреки усилията си, футболистите на Масимилиано Алегри не намериха начин да избегнат четвъртата си загуба от началото на сезона.Фиорентина - Ювентус 2:1
Фиорентина се намираше в слаба форма преди двубоя днес. Отборът на Пауло Соуса беше в неприятна серия от 3 поредни мача без победа. "Виолетовите" обаче се доказаха като много солиден домакин и още нямат поражение на "Артемио Франки" от началото на сезона.

Ювентус пък бе на обратния полюс. Отборът нижеше победи на сметката си и се надяваше днес да запише 5-ти пореден успех. Фиорентина - Ювентус 2:1
Пауло Соуса нямаше особени кадрови проблеми и заложи на най-доброто, с което разполага. Атаката се водеше от хърватския национал Никола Калинич, подкрепян от Борха Валеро и Федерико Бернардески. Тримата в защита бяхаа Карлос Санчес, Гонсало Родригес и Давиде Астори. В средата на терена отново се появи младият Федерико Киеза - син на бившия съотборник на Джанлуиджи Буфон в Парма - Енрико Киеза.

За Юве в предни позиции действаха аржентинското дуо Пауло Дибала и Гонсало Игуаин. До последно под въпрос бяха Алекс Сандро и Буфон, но и двамата започват като титуляри. Джорджо Киелини се възстанови от настинка и също бе в стартовия състав. Масимилиано Алегри не можеше да разчита на наказания Стефан Лихтщайнер. От групата за мача отпаднаха контузеният Даниел Алвеш, както и Патрис Евра, който явно вече не попада в сметките на треньорския щаб.Фиорентина - Ювентус 2:1
Изненадващо или не, Фиорентина доминираше изцяло до почивката и заслужено се оттегли с гол аванс. Преднината на домакините можеше да е и по-убедителна, но гредата спаси Буфон след изстрел на Матиас Весино. Въпреки че титулярната защита на Юве, известна като "ВВС", се събра за пръв път от 29 октомври, "бианконерите" изглеждаха много колебливи и допуснаха голям брой грешки в дефанзивен план.

Началните минути показаха, че "виолетовите" са пределно мотивирани да прекъснат серията си от 5 поредни загуби срещу Юве. На "Артемио Франки" пък Фиорентина спечели само веднъж срещу Юве в последните 19 години. Това стана през октомври 2013-а, когато тимът направи знаменит обрат от 0:2 до 4:2. Фиорентина - Ювентус 2:1
Постепенно Юве поизравни играта и на свой ред имаше възможност да открие резултата, но ударът на Алекс Сандро не затрудни Чиприан Тетерушану. В 37-ата минута Бернардески пусна хитър пас към Калинич, който от малък ъгъл успя да изненада Буфон и да изправи на крака тифозите на "виолетовите". В края на полувремето Куадрадо се размина с центриране на Дибала, а Максимилиано Оливера блокира изстрел на Игуаин.

След почивката всички очакваха отговора на "Старата госпожа". Вместо това, Фиорентина поведе с 2:0. В 55-ата минута Милан Бадел отправи далечен удар, който заблуди всички в наказателното поле. Киеза не можа да докосне топката, но въпреки това тя се оказа неспасяема за Джиджи Буфон - 2:0. радостта на "виолетовите" обаче не продължи дълго, защото в 58-ата минута Игуаин се ориентира най-добре в наказателното поле и върна интригата.Фиорентина - Ювентус 2:1
С появата на Марко Пяца Алегри смени схемата на 4-2-3-1, но Юве продължи да се мъчи и рядко създаваше голови положения. Все пак, удар с глава на Игуаин предизвика голямо разбъркване в наказателното поле на Фиорентина, но топката беше изчистена. В самия край на двубоя Дибала можеше да спаси точката за "бианконерите", но след като беше изведен на добра позиция от Марио Манджукич, стреля високо в аут. В добавеното време пък Йосип Иличич се измъкна от засадата и преодоля Буфон, но после се забави и пропусна да вкара трети гол.

Победата изкачи Фиорентина на 8-о място в класирането. В следващия кръг отборът на Пауло Соуса гостува на Киево, а Юве приема Лацио.