Сензация на старта на Купата на Африка: Гвинея-Бисау с бивш ас на ЦСКА взе историческа точка

31-ото издание на Купата на африканските нации стартира с грешна стъпка на домакина Габон. Звездата Пиер-Емерик Обамеянг откри резултата срещу Гвинея-Бисау на "Стад де Ангондже" в столицата Либървил, но в добавеното време Жуари Соареш изравни и смълча трибуните. Отборът на Хосе Антонио Камачо срещна много трудности срещу единствения дебютант в надпреварата, за който игра бившият футболист на ЦСКА Тони Силва. Крилото на гръцкия Левадиакос можеше да се превърне в герой за своя отбор, но пропусна две добри положения след почивката.

Напрежението беше изцяло върху домакините, от които се очакваше да стартират със задължителна победа пред собствените си фенове. В навечерието на двубоя Камачо заяви, че отборът му не трябва да се поддава на емоциите, а да е търпелив и в никакъв случай да не подценява съперника.
Гвинея-Бисау поднесе голямата изненада в квалификациите, като се класира за финалите в Габон за сметка на шампиона от 2012 година Замбия. В прогнозите си обаче малцина специалисти даваха шансове на момчетата на селекционера Бакиро Санде да прескочат груповата фаза.

Първото полувреме беше изключително скучно. Двата отбора играха прекалено страхливо и не създадоха нито едно голово положение. Обамеянг оставаше изолиран на върха на атаката, а другата звезда на Габон - Марио Лемина от Ювентус, не се справи със задачата да организира играта на тима. Тони Силва опита няколко пробива по десния фланг и отправи един удар малко преди почивката, но прати топката в аут.
Домакините излязоха като преобразени в началото на втората част и обсадиха вратата на Гвинея-Бисау. В 52-ата минута защитник на гостите се размина с топката и тя стигна до епокрития Буанга. Той се опита да стреля по диагонала, но се получи прострелно подаване към Обамеянг, който засече на далечната греда за 1:0.

Голът оживи действията на терена, но и двата отбора продължиха да грешат елементарно. В 70-ата минута Лемина центрира към Обамеянг и той стреля мощно от въздуха, но над вратата. Малко след това Тони Силва имаше чудесна възможност да изравни, но след като преодоля двама бранители, прати топката в ръцете на вратаря. Гостите опитаха хаотичен натиск в края и усилията им се отплатиха в 91-ата минута, когато Жуари Соареш засече с глава центриране от фаул и донесе историческата точка на Гвинея-Бисау.