Берое с важна победа в Балканската лига

Отборът на Берое (Стара Загора) почти сигурно си осигури класиране напред в Балканската лига, след като тази вечер възпитаниците на Любомир Минчев записаха победа при визитата си на шампиона в надпреварата Сигал (Прищина) с 94:86 (20:23; 28:13; 17:27; 16:18; 13:5) след продължение.

След този успех старозагорци заемат второ място в класирането на група „А“ с актив от 5 успеха и 3 загуби, а лидер е тимът на КК Куманово 2009 с баланс от 6 победи и 2 загуби.

Най-резултатен за българите бяха Брандис Рос и Тихомир Желев, които вкараха по 19 точки, а Тенчо Тенчев и Аарън Джоунс добавиха съответно по 15 и 13 точки.

Дрилон Хайризи вкара 26 точки за Сигал, а Джабари Хиндс завърши с 24 точки.

Двубоят започна равностойно, като през първите две минути двата отбора си размениха лидерството общо три пъти. Последваха силни минути за домакините и Сигал поведе с шест точки, но 1:32 минути преди края на частта баскетболистите на Берое стигнаха до нов обрат – 20:18, благодарение на Гудул, Тешия и Желев. В оставащото време момчетата на Любомир Минчев загубиха концентрация и това бе моментално наказано след тройка на Ругова и два фала на Хиндс, след които Сигал отново поведе – 23:20 след 10 минути игра.

В началото на втората четвърт българите вдигнаха оборотите и буквално пометоха съперника си. Старозагорци превъзхождаха по всички показатели съперника си, най-отчетливо в борбата под двата коша, а в нападение играчите на Берое бяха безпощадни и това им помогна да обърнат резултата в своя полза и да поведат с двуцифрен аванс на почивката – 48:36.

Баскетболистите на Берое не приличаха на себе си в началото на второто полувреме, като допуснаха поредица от грешки, с които позволиха на съперника на реализира серия от 5:0, с която разликата бе стопена до пет точки – 43:48. Случаващото се в първите минути на третата част определено стрелсна българите, които коригираха представянето си и резултатът не закъсня – нов двуцифрен аванс за 56:43. Последваха нови силни минути за домакините от Прищина, които контролираха събитита на терена и разликата падна само до две точки – 63:65 след 30 минути игра.

Малко след началото на заключителните десет минути домакините от Сигал достигнаха до пълен обрат – 73:69, който дойде най-вече заради липсата на организация в играта на Берое. Всичко това принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване, а наставленията му дадоха резултат и малко преди ктая резултатът бе изравнен - 78:78. В оставащото време на терена се разигра истинска битка, като нито един от двата отбора не успя да наложи волята си и мачът отиде в продължение – 81:81.

Допълнителните пет минути започнаха добре за Берое след осем безответни точки на Желев, Тешия и Джоунс, докато под другия кош баскетболистите на Сигал така и не успяваха да намерят верния път към коша на съперника. В оставащите 1:40 минути домакините се предадоха, като двата отбора просто изчакаха последния съдийски сигнал, който прозвуча при 94:86 в полза на Берое (Стара Загора).

Сигал – Берое 86:94 (23:20; 13:28; 27:17; 18:16; 5:13)

Сигал: Г.Ругова 4, Хайризи 26, Хиндс 24, Делич 13, Джоносън 13 (Аземи 3, Печи, Ф.Ругова 3, Яниева, Зенелай)

Берое: Николов, Гудул 8, Желев 19, Джоунс 13, Рос 19 (Тенчев 15, Тодоров 4, Тешия 11, Гибсън, Раднев 5)