Фантастичен Григор започна 2017 година с титла! (видео + галерия)

Най-силният български тенисист Григор Димитров спечели днес пета титла от ATP тура. Поставеният под №7 хасковлия надделя на "Пат Рафтър Арина" над световния №5 и номер 3 в схемата японец Кей Нишикори с 6:2, 2:6, 6:3 на финала на турнира от категорията ATP 250 в Бризбън. Нишикори е доста неудобен съперник за финалиста от 2013 година Димитров, като българинът имаше само един спечелен сет в трите си двубоя срещу азиатеца досега, но днес първата ни ракета успя да пречупи противника си и започна 2017 година по мечтан начин.

Финалът в Бризбън: Григор Димитров - Кей Нишикори

Мачът започна с труден откриващ сервис-гейм на Григор, в който 25-годишният българин трябваше да спасява две точки за пробив - първата при 30:40. Димитров обаче не трепна - едната бе отразена с хубав сервис, а другата - с търпелива игра. След това първата ни ракета удържа подаването си, печелейки първия гейм във финала. 27-годишният японец взе първия гейм на свой сервис доста по-лесно - на 15, изравнявайки резултата за 1:1. И второто подаване на Димитров в срещата бе тежко и мина през брейкпойнт. При една от точките Григор показа невероятна игра на мрежата, "матирайки" съперника с отлично воле. Димитров изглеждаше много концентриран и се пребори за гейма, повеждайки с 2:1. При 3:2 Григор си извоюва първа точка за пробив и то в гейм, в който Нишикори водеше с 40:15. Димитров не пропусна открилия се шанс и реализира първия си брейкпонт, след което затвърди пробива със стабилна игра и поведе с 5:2. Сетът приключи още в следващия гейм, в който Димитров реализира нов пробив (на 30) срещу изглеждащия разколебан японец.

Григор взе подаването си на старта на втория сет и това означаваше пети пореден гейм в полза на българина. Веднага след това хасковлията имаше брейкпойнт, но Нишикори се измъкна с изненадващо излизане на мрежата, след което сложи край на серията на българския си противник - 1:1. Японецът постепенно стабилизира играта си, а Димитров започна да допуска някои неточности и при 2:2 трябваше да се спасява от 0:40. Българинът бе близо да го стори, но при 30:40 сгреши от форхенд след размяна на удари и Нишикори реализира първия си пробив в двубоя. Грешките при Григор в тези минути зачестиха, а Нишикори определено възвърна увереността си и дръпна напред с 4:2. В нивото на игра на Григор имаше видим спад и последва нов пробив в полза на японеца, след който петият в света затвори с лекота със своя начален удар втория сет - 6:2.

След края на втория сет Нишикори взе медицински таймаут и се прибра за няколко минути в съблекалнята, като не стана ясно какви точно са били проблемите на азиатеца. Решаващата трета част започна по най-добрия за 17-ия в ранглистата на ATP преди началото на турнира Григор начин - със сервис-гейм на нула. В откриващото подаване на японеца в сета Григор стигна до брейкпойнт, но с хубав сервис Нишикори го отрази и в крайна сметка се пребори за гейма - 1:1. Играта в третия сет вървеше гейм за гейм без пробиви, а при 3:2 за Димитров и 40:15 в подаването на японеца хасковлията загуби равновесие и падна. За щастие, изглеждаше, че първата ни ракета няма сериозни проблеми и Григор изигра един от най-добрите си сервис-геймове след това, печелейки го на нула за аванс от 4:3.

Димитров продължи да играе добре и при едно разиграване с дълбок удар затрудни Нишикори, чийто удар се спря в мрежата - брейкпойнт и скрит мачбол за Димитров. При следващата точка Нишикори не издържа и изкара бекхенд в аут, което даде възможност на хасковлията да сервира за трофея при 5:3. И Григор изпълни задачата по великолепен, като с лекота сложи край на този финала и грабна титлата, която му избяга през 2013, когато той отстъпи на финала пред британеца Анди Мъри.

Григор записа 7 аса и 2 двойни грешки в мача, докато Нишикори имаше 4 директни точки от начален удар и нито една двойна грешка. Димитров направи 3 пробива в мача - с един повече от съперника си и грабна победата след 1 час и 48 битка на корта. Най-добрият ни тенисист няма да участва на турнир през следващата седмица и ще се концентрира върху подготовката си за Откритото първенство на Австралия.

Снимки: Guliver photos/Getty Images