Новак Джокович се завърна с титла в Доха

Новак Джокович показа, че няма намерение да приключва битката за трофеите и първото място в света. След месеци на нестабилни изяви и съмнения около мотивацията му сърбинът победи най-големия си съперник Анди Мъри и спечели турнира в Доха. Джокович изигра отличен мач срещу лидера в световната ранглиста и го победи с 6:3, 5:7, 6:4.

Срещата бе тотално различна от последния им сблъсък през ноември в Лондон на Финалния турнир на ATP, когато Мъри тотално доминираше и с победата си гарантира първото място в света. В 20-ия финал между двамата Джокович изглеждаше доста по-различно и сложи край на серията на шотландеца от 28 поредни победи. В общата статистика от двубоите между двамата сърбинът записа 25-а победа от 36 мача.

Новак защити титлата си в Катар и даде сериозна заявка за Откритото първенство на Австралия, което започва след седмица. Днешната победа е изключително важна за Новак от психологическа гледна точка преди участието в Мелбърн. В Доха сърбинът отново бе непостоянен и имаше доста проблеми с достигането си до финала, като трябваше да спасява 5 мачбола на полуфиналите срещу Фернандо Вердаско, но в битката за титлата показа друго лице.

Джокович не започна по най-добрия начин финала и още в третия гейм трябваше да спасява точка за пробив. Той се справи след отличен сервис. В този период бившият номер 1 в света имаше проблеми с палеца на дясната ръка и трябваше да получи лекарска помощ. Това обаче по никакъв начин не се отрази на играта му. Двамата изиграха един сет на много високо ниво и изпълнен с технични изпълнения, които включваха редица къси топки и прецизно организирани комбинации.

Мъри малко странно предаде първия сет. Той допусна пробив за 5:3 след няколко грешки и несигурни отигравания. Това позволи на съперника му, който бе доста по-стабилен в този период, да затвори сета в следващия гейм.

Втората част Анди опита да бъде по-агресивен, но така и не успяваше да вземе някакво предимство. При 3:3 в гейм, в който Новак падна и си удари главата, той успя да стигне до пробив. Малко по-късно сърбинът сервираше за мача. В този момент Мъри демонстрира характер, спаси три мачбола и успя да направи обрат в сета. Джокович се огъна, направи няколко грешки, удари ракетата си в корта и загуби четири гейма поред, с което и втория сет.

Носителят на 12 титли от Големия шлем изоставаше с 2:3 и 0:30 в третата част, но си спечели гейма, а веднага след това проби шотландеца за трети път в мача. Този път Мъри нямаше сили за обрат и Новак успя да стигне до крайния успех след битка, продължила 2 часа и 55 минути.