Академик Бултекс 99 изненада Рилски спортист

Отборът на Академик Бултекс 99 (Пловдив) поднесе голямата изненада в IX кръг на Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Рилски спортист (Самоков) с 96:85 (22:21; 24:19; 23:23; 27:22).

Васил Михайлов беше най-резултатен за победителите – 18 точки, Оскар Белфийлд, Шакир Смит и Джордан Семпъл добавиха по 15 точки, а Теофилис Джонсън завърши с 13 точки.

Йордан Бозов вкара 26 точки за Рилецо, Златин Георгиев се отличи с „дабъл-дабъл“ – 16 точки и 10 борби, а Ненад Делич също приключи с двойни показатели – 15 точки и 10 борби.

Пловдивчани стартираха силно със серия от 9:0, след което гостите от Самоков се активизираха, но успяха само да стопят изоставането си в края на първата част – 21:22. Рилски спортист стигна до пълен обрат още в началото на втория период след две точки на Златин Георгиев, но след това гостите отново изпуснаха лидерската позиция и почивката дойде при 46:40 в полза на Академик Бултекс 99.

Първите минути на второто полувреме бяха изцяло за домакините, които демонстрираха отлично представяне и достигнаха до аванс от 17 точки – 68:51, но в последните 2:32 минути самоковци също отговориха със силна серия и след 30 минути игра разликата бе шест точки в полза на пловдивските „студенти“ – 69:63.

Баскетболистите на Рилски спортист се хвърлиха да търсят обрат в заключителната четвърт и бяха близо до постигане на целта си при 2:02 минути до края, когато изравниха за 85:85, но в оставащото време отборът на Академик отново пое инициативата, а триото Семпъл-Джонсън-Смит не се пропука в нападение и това донесе ценния успех на домакините – 96:85 (22:21; 24:19; 23:23; 27:22).

Академик Бултекс 99 – Рилски спортист 96:85 (22:21; 24:19; 23:23; 27:22)

Академик Бултекс 99: Белфийлд 15, Смит 15, Ваклинов 10, Александров 10, Семпъл 15 (Михайлов 18, Нанев, Джонсън 13)

Рилски спортист: Паркър 12, Делич 15, Бозов 26, Симънс 3, Бруинсма 11 (Иванов, Цветкович, Стоянов 2, Георгиев 16)