Меси и Суарес върнаха Барса на правилния път (видео + галерия)

Барселона очаквано се наложи с 3:0 над последния в класирането Осасуна като гост в среща от 15-ия кръг на Примера дивисион и поне за малко съкрати до 3 точки изоставането си от лидера Реал Мадрид. Почти час обаче отне на шампионите да пречупят съперника. В 59-ата минута Луис Суарес отбеляза първото попадение, а в 72-ата минута Лионел Меси реши всичко с втори гол. В добавеното време аржентинецът вкара още веднъж, с което задмина Кристиано Роналдо на върха при реализаторите.

Така каталунците отново спечелиха в Ла Лига, след като бяха в серия от три поредни ремита, заради които изостанаха от еврошампиона. Осасуна пък вече има пет поредни загуби и неслучайно е на дъното.

Двубоят трябваше да е от лесните за Барса, но не се получи така. И то не защото тимът от Навара се защитаваше кой знае колко успешно, а защото през първата част звездите на Луис Енрике се надпреварваха да пропускат. Веднъж Луис Суарес удари греда, но това сториха и домакините и то още при 0:0.

След като няколко дни по-рано беше забил хеттрик в Шампионската лига, Арда Туран зае мястото на наказания Неймар в състава на Барса, в средата на терена Андре Гомеш беше предпочетен пред Иван Ракитич, а на пейката остана и Хавиер Масчерано за сметка на Самюел Юмтити. Серхио Леон и Ориол Риера водеха нападението на Осасуна.

Осасуна - Барселона 0:3

Изненадващо обаче домакините можеха да поведат още преди изтичането на втората минута, след като Леон излезе на стрелкова позиция вдясно от вратата, но Жерард Пике успя да парира шута му.

След това домакините веднага се прибраха в своята половина и "блаугранас" взеха топката. В 8-ата минута магически пас на Меси изведе Луис Суарес сам срещу вратаря, но ударът на "деветката" мина край гредата.

След още пет минути уругваецът пак трябваше да завърши точно, но нацели страничния стълб, след като преди това Жорди Алба се включи отлично по лявото крило. Защитата на Осасуна продължи да се пропуква и в 14-ата минута Юмтити беше оставен сам, но не засече добре. Секунди по-късно Меси излезе "едно на едно" срещу Наусет Перес, но стражът спаси.

Същото се повтори и в 25-ата минута, когато Ла Пулга реши да копне кълбото над вратаря, но Перес протегна ръка и изби в корнер.

И както шампионите мачкаха своя съперник, така в 30-ата минута няколко сантиметра не достигнаха на Ориол да реализира от 2-3 метра.

В 37-ата минута Андрес Иниеста застраши мрежата на Осасуна с удар извън наказателното поле, който за малко да попадне в очертанията.

Меси имаше последната възможност за първата част, когато в 43-ата минута продължи пас на Арда, но не стана ясно дали искаше да подава, или да стреля.

Второто полувреме започна с греда на Серхио Леон в 49-ата минута, когато Марк-Андре тер Стеген видимо подцени негов удар от над 30 метра и топката тупна на напречния стълб.

Барселона успя да стигне до чиста ситуация чак на 14-ата минута след почивката, но пък това се оказа гол. Меси изведе Алба зад гърба на защитата и последва успоредно подаване към Суарес и 1:0. Останаха съмнения дали нападателят е бил в засада.

Футболистите на Осасуна вече трябваше да тръгнат напред, но така и не показаха класа за нещо. Нова порция комбинации на играчите в светлосиньо доведе до втория гол, дело на Меси в 72-ата минута.

Победителят вече беше ясен и срещата се доиграваше. В 82-ата минута Тер Стеген трябваше да показва, че не е заспал, след като Алекс Беренгер шутира към него.

В добавеното време дойде и най-впечатляващото отиграване на "Ел Садар" този следобед, когато Меси развинти половината тим на Осасуна и заби последния гол.

През идната седмица - във вторник, "лос кулес" ще гостуват в Катар на Ал Ахли за контрола като част от рекламния си договор с местните авиолионии. След това в неделя е градското дерби с Еспаньол, което ще е от последния кръг в Примера за годината.