Нефтохимик попиля Ботев (Пд) на "Лазур" (видео)

След три поредни мача без гол Нефтохимик не само сложи край на негативната си серия, но буквално попиля състава на Ботев (Пловдив). В първи двубой от 18-ия кръг на Първа професионална лига воденият от Христо Янев отбор се разправи с лекота със селекцията на Николай Киров и я отнесе с категоричното 4:0. По този начин Нафтата стигна до първи три точки срещу “канарчетата” в последните 12 сблъсъка помежду им.

Борещият се за оцеляването си в елита тим от Бургас не само надигра съперника си, но и реализира четири много красиви попадения. Тон за голеадата на стадион “Лазур” даде капитанът Любомир Божинов, който се разписа в 13-ата минута. В 38-ата Николай Дюлгеров удвои с глава, а две минути преди края на първата част Мариян Огнянов наказа бившия си клуб. След почивката четвърти гол във вратата на Ботев заби Венцислав Христов.

Благодарение на най-силния си двубой от началото на сезона и спечелените три точки Нефтохимик събра 15 точки в актива си. “Шейховете” отново остават на предпоследното, 13-то място в класирането, но поне временно скъсиха дистанцията до преките си конкуренти в борбата за оцеляване. Ботев пък, който записа най-тежкото си поражение от началото на сезона, остава на осма позиция с 21 точки на сметката си.

Домакините започнаха по чудесен начин срещата, след като още в 13-ата минута вече имаха аванс в резултата. Нефтохимик получи право да изпълни пряк-свободен удар след спорно нарушение на Крум Стоянов, а със задачата се нагърби капитанът Любомир Божинов. Лидерът на “шейховете” демонстрира класа и с левия крак прати топката по неспасяем начин във вратата на Георги Георгиев.

Десет минути по-късно Нафтата можеше да нанесе втори тежък удар по амбициите на Ботев, след като Мариян Огнянов пусна тънко към Иван Вълчанов, когото Крум Стоянов “покри”, той върна към Емануил Манев, който обаче от точката на дузпата стреля твърде слабо и стражът на пловдивчани улови. В ответната атака “канарчетата” стигнаха до най-чистото си положение през първите 45 минути, след като капитанът Тодор Неделев опита късмета си от далечна дистанция, но след удара му топката срещна десния страничен стълб на Янко Георгиев.

Четвърт час по-късно Нефтохимик все пак стигна до втори гол, като негов автор стана бившият младежки национал Николай Дюлгеров. Сърцатият полузащитник се измъкна от защитата в “жълто-черно” и по ефектен начин с глава засече топката след центриране от ъглов удар, като не даде шанс на бившия си съотборник в юношеските формации на Левски Георги Георгиев да реагира по какъвто и да е начин.

Две минути преди края на първата част ситуацията за играчите на Николай Киров стана още по-тежка, след като бургазлии се възползваха от груба грешка в отбраната им и направиха преднината си класическа. Чест прави на голмайстора Огнянов, че вдигна ръце и отказа да се радва след попадението си в знак на уважение към бившия си отбор.

След подновяването на играта Ботев можеше да се върне в мача, но хубав удар на голмайстора Жоао Пауло бе отразен от Янко Георгиев. Малко след това “канарчетата” пропуснаха втора добра възможност да намалят резултата. Пловдивчани получиха право да изпълнят пряк-свободен удар отдясно, капитанът Неделев центрира в наказателното поле, където Кристиан Димитров се извиси над всички и с глава прати топката на сантиметри над напречната греда.

И след като играчите в жълти екипи не успяха да реализират гол, до такъв стигнаха тези в зелено. След поредно грешно отиграване на футболист на Ботев, Мариян Огнянов изведе по перфектен начин Венцислав Христов зад защитата и бившият нападател на Левски с хубав удар прати топката в мрежата на Георгиев. В следващите минути резултатът можеше да стане кошмарен за "канарчетата", като единствено добрите намеси на вратаря и Стенио до Сантос спасиха тима от ново попадение.