Барса включи на скорост (видео+галерия)

Отборът на Барселона разби с 4:0 гостуващия Борусия (Мьонхенгладбах) в последна среща от група С на Шампионската лига. Лионел Меси вкара десетия си гол в груповата фаза този сезон (16), а Арда Туран се развихри с хеттрик (50, 53 и 67). Двубоят беше с протоколен характер, тъй като каталунците си бяха осигурили първото място, а германците бяха сигурни за участие в Лига Европа.

Аржентинецът поведе каталунския тим, който беше с множество кадрови промени. От обичайните титуляри стартираха единствено Хавиер Масчерано и Андрес Иниеста. Торган Азар и Андре Хаан дърпаха нападението на германците.

Пред погледа на целия отбор на Ливърпул, който е на лагер в каталунската столица, срещата започна с масивен домакински натиск. В деветата минута Алейш Видал се включи отдясно и подаде към Пако Алкасер, но защитник изчисти в последния момент. В 13-ата Андре Гомеш открадна топката и за мъничко не се получи подаването към Меси на пет-шест метра от голлинията.

В 16-ата нямаше какво да спаси гостите от Германия. Номер 10 направи двойно подаване с Арда Туран, след което последва точно насочване на аржентинеца към далечния ъгъл от около осем метра - 1:0 и десети гол за Ла Пулга в ШЛ през този сезон. Според статистиката на MisterChip десетият гол на Лео в турнира е дошъл след 12-ия му точен изстрел. В 19-ата суперзвездата пропусна да удвои аванса на каталунците - шутира без да гледа към вратата и Ян Зомер изби с мъка.

В 22-ата Видал нахлу отдясно, топката стигна до Андре Гомеш, който стреля неточно. В 43-ата Алейш Видал направи нов добър рейд, подаде назад към Меси, номер 10 шутира към вратата, но топката се отби от защитник. Домакините играха много по-силно преди почивката и можеха да имат още по-добър голов аванс.

В началото на второто полувреме срещата набързо беше решена с два гола на Арда Туран. В 50-ата турският халф се разписа на втора греда след центриране отдясно на Денис Суарес. В 53-ата бившият играч на Атлетико Мадрид отбеляза с нисък удар от 18 метра, който намери левия долен ъгъл на Зомер. В 65-ата Хаан поиска дузпа след контакт с Масчерано, но съдията прецени, че няма нарушение. Две минути по-късно Арда оформи своя хеттрик. Номер 7 беше точен от непосредствена близост след ниско подаване от крилото на Алкасер. До края на срещата "лос блаугранас" пропуснаха да направят победата си още по-убедителна.

Така Барса приключи груповата фаза с изравнен клубен рекорд от вкарани голове - 20. Меси не успя да достигне върховото постижение на Кристиано Роналдо от 11 гола за един сезон в групите.