Питсбърг надви Отава в голово шоу

Брайън Ръст вкара три шайби, а Сидни Кросби заби 17-ия си гол за сезона при победата на Питсбърг с 8:5 срещу Отава в мач от редовния сезон на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ). За Ръст това беше първи хеттрик в кариерата, докато попадението на Кросби изкачи капитана на Пингвините начело на листата на реализаторите в лигата.

Евгени Малкин и Фил Кесел завършиха срещата с по гол и две асистенции, а Мат Кълън и Джъстин Шулц довършиха Сенаторите с по една шайба във вратата им. Питсбърг отбеляза цели шест попадения в последните 32 минути на мача, след като Отава имаше аванс от 4:2 в средата на втората третина и се чувстваше фаворит за победата. Мат Мъри пък извади 17 шайби, след като се наложи да замени очевидно неефективния титуляр за Пингвините - Марк-Андре Флюри.

Мат Стоун вкара гол и асистира за други два за Отава. Ерик Карлсон, Майк Хофман, Марк Стоун и Дион Фанеуф също се разписаха за Сенаторите, които загубиха в редовното време за втори път от последните си осем мача в редовния сезон на НХЛ.

Питсбърг спечели за трети пореден път в лигата, а в последните си девет мача срещу Отава, Пингвините са с баланс 7-0-2. Това изравни шампионите с Ню Йорк Рейнджърс на върха в Столичната дивизия, като двата тима са играли по 26 мача и имат по 35 точки. Трети е Кълъмбъс с една по-малко след победа с 4:1 срещу Аризона, а Вашингтон е четвърти с 31 точки след успех с 3:2 срещу Бъфало след продължение.

Монреал продължава да бъде едноличен лидер в Източната конференция с точка пред Питсбърг и Рейнджърс. Канадците водят в Атлантическата дивизия с четири точки пред Отава, а трети е Бостън, който изостава с още една точка зад Сенаторите.

Бостън победи с 4:3 след продължение Флорида в своя мач в понеделник вечер. Давид Пастърнак вкара втория си гол в срещата след 2:23 минути игра в продължението, с което не само донесе двете точки на Мечоците, но и продължи да бъде най-резултатният им хокеист с 15 шайби от началото на сезона.

Дейвид Бейкис и Тим Шалер също се разписаха за Бостън, а Туука Раск спря 27 удара на вратата си.
Яромир Ягър вкара гол за Пантерите, като това е 754-то попадение в неговата кариера. Роберто Луонго пък спаси 32 удара, но Пантерите загубиха директния мач за третата позиция в дивизията.