"От скрина": Митичният Байерн можеше въобще да не се роди

"Ама той ще бие ли? О, не. Само дано не прати топката много далеч, за да имаме време за още една атака". Това си мисли Франц Бекенбауер в мига, когато Ханс-Георг Шварценбек се гласи да стреля към вратата на Атлетико Мадрид. Минутата е 119-а. Испанците са на секунди от европейската титла. Кайзера пуска пас към Шварценбек, шут и… 1:1. След два дни Байерн (Мюнхен) разпердушинва Атлетико с 4:0 в преиграването и печели КЕШ за 1974 г. Това е първата част от златната трилогия от средата на 70-те години. Колосът на германския футбол обаче достига до купата след много остри завои и драми.

В първия кръг баварците трябва да кръстосат шпаги с шведския Атвидаберг (бел. ред. - всъщност името на отбора е Отвидаберис, но у нас е приет първият вариант). Байерн печели с 3:1, макар към средата на второто полувреме изходът на мача съвсем да не е ясен. В Швеция обаче идва време за големи мъки за Бекенбауер и колегите му. В 72-ата минута резултатът вече е 3:0 за Атвидаберг и шампионът на ФРГ е пред отпадане. Ули Хьонес обаче добутва срещата до продължения с точна мушка в 75-ата минута. При дузпите Сеп Майер взима нещата в свои ръце - Байерн елиминира съперника си със сизифовски усилия. Следващият тим по пътя към финала е от ГДР.

Да, именно от ГДР, като този сблъсък между клубове от Западна и Източна Германия е исторически в евротурнирите. Никога преди това отбори от двете Германии не са се срещали в официална надпревара. Противник на баварците е Динамо (Дрезден), шамаросал изненадващо италианския шампион Ювентус в първия етап. Между другото това е блестящ период за източногерманския футбол - след няколко месеца Магдебург удря Милан с 2:0 във финала за КНК, а ГДР бие ФРГ насред Хамбург в легендарен двубой от Мондиал'74. Междувременно Байерн реди пъзела около привличането на атакуващия халф на Атвидаберг Кони Тоштенсон, мушнал общо три топки зад Майер. Срещу 580 000 дойче марки трансферът на шведския национал става факт още през зимата.

Ханс-Георг Шварценбек с топката по време на легендарния финал с Атлетико Мадрид

Преди мачовете с Динамо (Дрезден) от Торино долита любопитна информация. От Ювентус се оплакват на събратята си от Мюнхен, че голяма част от състава на "зебрите" е бил натровен в ГДР. "Каквото щете правете и струвайте, но не яжте нищо като идете там", предупреждават италианците. В Байерн взимат тези сведения повече от сериозно, но за това след малко. Първата среща на "Олимпиащадион" се превръща в един от бисерите на сезона - 4:3 за западногерманците. Победният гол е дело на Герд Мюлер в 83-ата минута. Задава се реваншът в Дрезден, от който искрят много въпросителни.

Десетина години след събитията, разказани от Стивън Спилбърг във филма "Мостът на шпионите", става политически скандал, когато ръководството на Байерн обявява, че тимът на Удо Латек няма да спи в Източна Германия от съображение за сигурност. Заради съвета от Юве западногерманците избират да нощуват в хотелче до границата с ГДР и да пристигнат на стадиона направо за първия съдийски сигнал. Получава се нов драматичен мач, завършил 3:3 и отново решен след точна намеса на Бомбардира на нацията - в 58-ата минута Мюлер изравнява за 3:3 и така с общ резултат 7:6 и мъчително ходене по острието на бръснача Байерн преминава напред.

Впрочем заради скандала около срещата в Дрезден, а и заради цялото напрежение в годините на Студената война, над които лежи тежката сянка на Берлинската стена, Магдебург и Байерн не могат да се разберат за провеждането на срещите за Суперкупата на Европа. Източногерманците не искат мачовете да са на разменено гостуване, а от ФРГ не са съгласни на компромис. В резултат Суперкупата на Европа остава без притежател за 1974 г.

Отборът на ЦСКА, загубил епичната битка с Байерн през 1974-а

На четвъртфиналите за КЕШ през 1973/74 г. звездите на Удо Латек трябва да запретнат ръкави за дуел с българския шампион ЦСКА. Получават се скандални мачове, от които западногерманците излизат крайни победители. Българите се държат достойно в Мюнхен, макар че са без своите асове Петър Жеков и Георги Денев. На почивката резултатът е само 2:1 за домакините, но след нея испанският рефер Пабло Санчес Ибанйес им дава мощно рамо. След години вратарят Симеон Симеонов свидетелства пред в. "Футбол" как на полувремето Бекенбауер, Паул Брайтнер и останалите започнали да блъскат съдията и да му крещят в очите "швайн". След мача е казано на българите, че Байерн действа по втория начин. "Вие какво си мислите, господа, да се мерите с Байерн ли искате! Та те си имат цена на всеки съдия в зависимост от народността му! Вие нима си въобразявате, че след като победихте Аякс, някой ще позволи това да стане и с Байерн" - думи, чути от Мони Симеонов в Мюнхен. Твърдението му е подкрепено от рехабилитатора Христо Запрянов - Доцента.

Тодор Симов пък прави един от най-големите пропуски в историята на ЦСКА. Бързакът на армейците не успява да уцели празната врата от непосредствена близост. Димитър Пенев си спомня, че след това ситуацията е пресъздадена на тренировка в София, за да може Симов да отбележи и да счупи каръка, но куриозно той отново пропуска. Пената и останалите дори взимат на майтап колегата си.

На реванша Байерн изнемогва, но отново се стига до съдийска аванта. Полузащитникът Франц Рот поема топката от засада преди да излезе сам срещу Симеонов. След секунди ирландецът Джон Карпентър отсъжда дузпа, а милиционерите едвам удържат тълпата да не нахлуе на игрището. Брайтнер е точен от бялата точка, но след това Божил Колев (също от дузпа) и Денев довеждат нещата до 2:1 за ЦСКА. Уви, на страната на шампиона на ФРГ е и късметът - Стефан Михайлов и Аспарух Никодимов нацелват гредите, а Майер спасява по невероятен начин шут на Пенев. "Мачът трябваше да свърши 3:0 за ЦСКА", признава след това гръцкият делегат на УЕФА Дедес. Не било писано да стане.

На полуфиналите Байерн има най-лесното си препятствие в кампанията - Дожа Уйпещ от Унгария, след което следва епопеята с Атлетико Мадрид. Така няколко седмици преди да станат световни шампиони, звездите на Байерн вдигат КЕШ и поставят началото на най-бляскавия период в историята на клуба.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook