Лукойл Академик спечели дербито срещу Рилски спортист

Отборът на Лукойл Академик спечели дербито на VIII кръг в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при визитата си на Рилски спортист (Самоков) с 94:90 (29:30; 18:22; 12:25; 22:26).

Максим Корниенко беше най-резултатен за победителите – 24 точки, а Дани Гибсън и Стив Зак добавиха съответно по 22 и 12 точки.

Ненад Делич вкара 21 точки за самоковци, а Йордан Бозов и Келвин Паркър приключиха съответно с по 20 и 16 точки.

В първите минути на срещата двата тима заложиха повече на играта в нападение и оставиха на заден план защитата. Това се отрази сериозно на резултатността, като отбелязаните точки в първата четвърт бяха общо 59, а с малко повече късмет след първата част Рилецо имаше аванс от 30:29.

През втория период гонитбата между двата отбора продължи с пълна сила, като на няколко пъти домакините се откъсваха напред със 7-8 точки, но след това играчите на Академик успяваха да изравнят. 2:15 минути преди края на първото полувреме резултатът бе равен – 43:43, но в оставащото време Паркър и Бозов направиха разликата между двата отбора и на почивката Рилски спортист водеше с 52:47.

„Студентите“ започнаха далеч по-мотивирано второто полувреме, като показаха здрава защита и не позволиха на съперника да се разпише над три минути, а под другия кош момчетата на Тони Дечев бяха безпощадни и стигнаха до обрат – 54:52. Людмил Хаджисотиров опита да върне увереността на играчите си с прекъсване, но и това не даде резултат, като до края на третия период Лукойл Академик бе пълен господар и заслужено се откъсна напред с осем точки – 72:64.

Случилото в третата четвърт определено разконцентрира самоковци, които така и не успяваха да намерят верния път към противниковия кош. Шампионите се възползваха от проблемите на съперника си и стигнаха до 13 точки аванс, но след това бе техен ред да започнат да грешат.

Случаващото се в тези минути върна интригата в двубоя и 18 секунди преди финалната сирена Делич вкара и доближи Рилецо само на три точки от съперника – 88:91. В оставащото време самоковци опитаха да обърнат със стрелби от тройката, но мерникът им изневери, а под другия кош Великов и оформи крайния резултат – 94:90 (29:30; 18:22; 12:25; 22:26) в полза на Лукойл Академик.