Марселиньо герой срещу "сините", Лудогорец докосва шестата си титла (видео+галерия)

Шампионът Лудогорец се измъчи, но все пак спечели срещу Левски в дербито от 16-ия кръг на Първа професионална лига. "Орлите" надвиха "сините" с 2:1, въпреки че до 70-ата минута, гостите имаха предимство с попадение на Бабатунде Адениджи в 6-ата минута.

Бразилските звезди Вандерсон (70) и Марселиньо (82) с две точни попадение с глава донесоха 12-та поредна победа на разградчани в първенството. Това бяха седмите голове и на двамата в първенството. Така Лудогорец вече има 43 точки, както и преднина от цели девет пред Левски, който с 34 точки остава на второ място. Поражението е второ поред за 26-кратните шампиони на България, които до преди няколко дни нямаха загуба.

Герой за селекцията на Георги Дерменджиев за пореден път през последните пет години бе Марселиньо. Националът на България се завърна след контузия, като влезе на "Лудогорец Арена" в 63-ата минута и обърна срещата в полза домакините, които вече докосват шестата си поредна титла на България още преди месец декември.

Шампионите излязоха със същите 11, които стигнаха до 0:0 с Базел в Шампионската лига миналата сряда. Йордан Минев и Марселиньо бяха извън състава, но бразилецът този път бе на пейката. 32-годишният техничар бе контузен, но завръщането му без козът на "зелените" през второто полувреме.

Лудогорец - Левски 2:1 Елин Топузаков пък извади Божидар Краев от титулярите, а на негово място от първата минута започна Мехди Бурабия. Останалите футболисти бяха същите, които играха при загубата от Локомотив (Пловдив) с 2:3 на "Георги Аспарухов". В това число и Джереми де Ноойер, който получи удар срещу "смърфовете", но се възстанови за мача.

Лудогорец - Левски 2:1 Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на бразилския тим Чапекоензе, който вчера загина трагично след самолетна катастрофа в Колумбия.

Мачът стартира отлично за гостите. Бабатунде Адениджи бе точен в 6-ата минута, след като се възползва от груби грешки на Козмин Моци и Владислав Стоянов. Румънецът се размина с топката, докато националният вратар допусна попадение в близкия ъгъл след слаб удар на нигериеца.

Лудогорец - Левски 2:1 След този подарък нападателят прекъсна головата си суша в Първа лига, която бе от 17 септември, като той не се бе разписвал в осем поредни мача, въпреки че е твърд титуляр в синята атака.
Обновеният сектор за гости избухна, като започна да подкрепя още по-силно столичани, а феновете на "сините" за първи път виждаха от непредствена близост без решетки срещата.

Веднага след това Кафу бе близо до изравняване, но стреля в аут. В 23-ата минута гол на Аниете бе отменен поради засада. "Сините" могат да съжаляват, тъй като пропуснаха отлична възможност, след като бяха трима на един, но Нар стреля лошо и прати топката в краката на Аниете, вместо във вратата на Стоянов.

Лудогорец - Левски 2:1 Удар с глава на Роман Прохазка в аут и неточен изстрел на Мисиджан бяха най-сериозните опасности през първото полувреме. "Сините" бяха много добре подредени, като затваряха всякакви пространства, докато "орлите" нямаха идея и действаха предимно с центрирания. По веднъж Веселин Минев и Александров изчистиха в последния момент преди да бъде нанесен удар в посока на Йоргачевич. Бабатунде пресираше много и стресираше защитата на домакините, докато Мехди Бурабия показваше най-много класа в центъра на терена. В един момент Левски се прибра доста и остави прекалено много инициативата на Лудогорец.

Лудогорец - Левски 2:1 Втората част започна с още по-сериозен натиск на "зелените", Нар пропиля отлична контраатака, а с всяка изминала минута обръчът се затягаше пред наказателното поле на Йоргачевич, а защитата пред него се затрудняваше много с центриранията, което впоследствие се оказа решаващо.

Първо Кафу удари горната греда с глава от три метра в 51-ата минута, след като засече центриране от корнер, а секунди по-късно Йоргачевич с отличен рефлекс спаси вратата си след удар с глава на Дяков. Отново Дяков пропусна в 56-ата минута, когато не успя да засече центриране на Анисе. Натискът на домакините продължи, а Марселиньо влезе на мястото на Мисиджан в 61-ата минута.

Лудогорец - Левски 2:1 Така в 70-ата минута логичното се случи и Лудогорец изравни. Вандерсон се разписа с глава, след като засече центриране отляво на Натанел. Играчът с № 88 изпревари Веско Минев и прати топката в мрежата, а попадението е негово четвърто във вратата на "сините". Последните му три пък носят победата на "орлите" срещу "сините" пред своя публика.

Лудогорец - Левски 2:1 Галин Иванов и голмайсторът от първата среща (1:0) Божидар Краев се появиха в игра, но умората си каза думата, като топката бе почти изцяло в краката на шампионите. Нарушение на първия в 81-ата минута позволи на Вандерсон да центрира хубаво от статичното положение, а Марселиньо, който бе оставен непокрит, да донесе пълен обрат с глава. Голът бе втори за него срещу Левски в първенството, след като бе точен в същата врата за победата с 2:0 през август 2015 година.

Лудогорец - Левски 2:1 Последва пропуск на Кешерю, а в 85-ата минута Стоянов със страхотен рефлекс запази преднината на тима си. Националният вратар се реваншира за грешката при попадението на гостите, като извади от горния ляв ъгъл на своята врата удар на Адениджи от границата на наказателното поле.

Лудогорец - Левски 2:1 Левски не успя да създаде нова опасност, като отново си тръгна победен от Разград. Кафу напусна с болки в ребрата, но няма да има проблеми да играе в Париж. Успехът дава още по-голяма увереност и спокойствие на най-силния тим в България преди визитата на Пари Сен Жермен на "Парк де Пренс", където ще търси да продължи участието си в евротурнирите и на пролет в Лига Еврова.

Шампионът на България вече има десет победи от 16 мача срещу Левски в родния елит, като няма друг отбор в историята на българския футбол с такъв показател срещу "сините". Грандът от София пък остана с едва една победа и седем загуби от осем мача на "Лудогорец Арена".
Лудогорец - Левски 2:1

ЛУДОГОРЕЦ - ЛЕВСКИ 2:1
0:1 Адениджи (6)
1:1 Вандерсон (70)
2:1 Марселиньо (82)

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): Владислав Стоянов; Сисиньо, Козмин Моци, Хосе Луис Паломино, Натанаел Пимиента; Светослав Дяков, Анисе Абел; Джонатан Кафу, Вандерсон; Вирджил Мисиджан, Клаудиу Кешерю
Старши треньор: Г. Дерменджиев

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Боян Йоргачевич; Сашо Александров, Александър Александров, Димитър Пиргов, Веселин Минев; Джереми де Ноойер, Мехди Бурабия; Франсис Нар, Роман Прохазка, Антонио Аниете; Бабатунде Адениджи